Na-De Elektronik’te sendika hakkına saldırı

DİSK Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan 100 den fazla işçi işten atıldı. İşçiler üzerinde hak gaspı ve baskılar devam ediyor. Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan DMY Grup ortaklı Na-De Elektronik AŞ ‘de çalışan 100’den fazla işçi sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. Demokratik bir hak olan sendikaya üye olma ve sendikalı çalışma isteğine patron baskı […]

DİSK Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan 100 den fazla işçi işten atıldı. İşçiler üzerinde hak gaspı ve baskılar devam ediyor.

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan DMY Grup ortaklı Na-De Elektronik AŞ ‘de çalışan 100’den fazla işçi sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Demokratik bir hak olan sendikaya üye olma ve sendikalı çalışma isteğine patron baskı ve işten atma ile yanıt verdi. Hukuksuzluğun arttığı ülkemizde Na-De patronu açıktan tehditler savurarak “işyerinde sendika istemediğini” haykırıyor. Patron sendikalaşan işçileri, iş hukukunu çiğneyerek işten attı.

İşçiler ise bu saldırıya ve hak gaspına karşı mücadelede kararlılar. İşlerini ve demokratik haklarını geri alıncaya kadar direnişin sürdürüleceği ve emek kamuoyundan da bu nedenle destek istendi.

24 Kasım günü fabrika önünde yapılan açıklamada da işçiler yaşadığı hukuksuzlukları ve hak gaspını anlatarak “Bizler Na-De İşçileri olarak haklarımızı alana kadar her türlü yasal ve fiili mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Na-De yönetiminin kurduğu sömürü düzenine karşı mücadele bayrağını yükseltmeye devam edeceğiz.” Diyerek kararlılıklarını göstermişti.

İşçiler basına yaptığı açıklamada “Çalıştığımız dönem boyunca fabrika yöneticilerinin, amirlerinin baskılarına, hakaretlerine maruz kaldık. Kötü çalışma ve yaşam koşullarımızı iyileştirmek için sendika çalışmasına başladık. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlendik. Örgütlenme çalışmasını duyan yönetim şu ana kadar 100’den fazla işçiyi işten çıkardı” dedi. İlk işten çıkarmaların 2 Kasım günü 2 işçi ile başladığının belirtildiği açıklamada “22 Kasım Çarşamba günü Fabrikanın patronu Haldun Özçelik yemek saatinde çalışanları bölümlere kapatıp saat 14:20’ye kadar yemeğe çıkmalarını engelleyip kapılara bekçi dikerek baskı uygulamaya devam etti. Tek tek odasına çağırıp işçilerden e-devlet şifresini isteyip sendikadan istifaya zorladı. Bu süreçte 3 kişiyi zorla istifa ettirdi. Fabrika içinde terör estirerek tehditlerde bulundu, hakaret etti.  Üstelik maaşlarımız, kıdem ve ihbar tazminatlarımız gasp edildi” denildi.

Açıklamada “Gazetelerde yer alan haberler sonucunda ise Na-De patronu 24 Kasım Cuma günü sendikamıza görüşme talebinde bulundu, 27 Kasım Pazartesi günü sendikamız Birleşik Metal-İş ve Na-de patronu arasında yapılan görüşme sonucunda patron 1 işçinin dahi atılmayacağına söz vermiş fakat sözünün üzerinden 24 saat bile geçmediği halde 20’ye yakın işçinin bir kısmına ücretli izin verdiğini söyleyip çıkartmış, bir kısım işçiyi ise direk işten çıkarmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada Na-De patronu Haldun Özçelik, İnsan Kaynakları Müdürü Derya Gezgen, Üretim Müdürü İdris Uslu’nun işçilere sözlü ve fiili saldırıda bulunduğu ayrıca patron Haldun Özçelik’in “10 sendika da gelse buraya sendika sokmam” dediği de işçiler tarafından dile getiriliyor.

emek.org.tr.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar