Koşullarını iyileştirmek isteyen işçiler işten çıkarıldı

Sakarya-Pamukova’da beton travers üretimi yapan fabrika işçileri, çalışma koşulları, ücret ve sosyal haklarının iyileştirilmesi talebiyle iş bıraktı. İşveren talepleri reddettiği gibi dokuz işçiyi de keyfi biçimde işten çıkardı. Bugün itibariyle işçi çıkarmaya devam eden işveren, polis baskısı desteği ile işin başlamasını zorluyor. Cam Keramik İş Sendikası bugünkü açıklamasında toplam 19 işçinin işten çıkarıldığı belirterek “Fabrikaya […]

Sakarya-Pamukova’da beton travers üretimi yapan fabrika işçileri, çalışma koşulları, ücret ve sosyal haklarının iyileştirilmesi talebiyle iş bıraktı. İşveren talepleri reddettiği gibi dokuz işçiyi de keyfi biçimde işten çıkardı. Bugün itibariyle işçi çıkarmaya devam eden işveren, polis baskısı desteği ile işin başlamasını zorluyor.

Cam Keramik İş Sendikası bugünkü açıklamasında toplam 19 işçinin işten çıkarıldığı belirterek “Fabrikaya çağrılan çevik kuvvetin başındaki İl Emniyet Müdür yardımcısı da yine işçilerimizi vatan hainliği ile suçlanıyor” denildi.

Cam Keramik İş sendikası başkanı Birol Sarıkaş dünkü açıklamasında da, işçilerin işlerine  iade talebiyle direniş sürdüğünü bildirmişti. Sarıkaş, yaklaşık bir hafta önce Pamukova Yenice mahallesinde üretim yapan beton travers fabrikasında işçilerin on maddelik bir talebi olduğunu açıkladı.  İşverenin bu on maddelik talepleri ret ettiğine dair fabrikaya yazı astığını bunun üzerine işçilerin haklı olarak beklediklerini alamadıkları bir tepkinin ortaya çıktığını direnişe geçtiğini,  bir hafta sonra 9 işçinin tazminat haklarından yoksun bırakılarak işten çıkarıldığını ifade etti.

Dün taleplerine yanıt bekleyen işçiler, taleplerinin reddedildiği ve dokuz arkadaşlarının işten atıldığını öğrendi. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğünden ve Pamukova ilçe Emniyet Müdürlüğünden polis ekipleri tarafından Pamukova Yenice Mahallesinde bulunan beton travers fabrikasında yoğun güvenlik önlemi aldı. Daha sonra iş bırakma eylemi yapan işçilerden dokuzu yönetim katına çağrılarak işlerine  tazminatsız olarak son verildiği bildirildi.

Pamukova travers işçileri direnişi sürüyor.

İşten çıkartılan ve sendikalı olduklarını haklarını sonuna kadar arayacaklarını ifade eden dokuz işçi Serhat Teke, Kazım Duran, Cüneyt Yıldırım, Serdar Öz, Metin Öztürk, Ali Ateş, Cengiz Yıldız, Faruk Vural ve Emre Keskin polislerin gözetiminde arkadaşları ile vedalaşıp fabrika dışına çıktılar.

Levent Tüysüz’ün haberine göre, İşten çıkartılan işçilerin fabrikayı terk etmesi sonrası fabrika müdürünün kalan işçilere işe başlamaları yönünde çağrı yaptığı ancak işçiler kesinlikle işe başlamayacaklarını, sonuna kadar iş bırakma eylemine devam edeceklerini belirttiler.

İşten çıkartılan işçilerden Faruk Vural, bunları yaşamalarının tek sebebinin sendikalı olmaları olduğunu ifade ederek, önce üç  arkadaşlarının sonrada kendi dahil dokuz  işçinin işten çıkarıldığını, işverenin sendikal faaliyetlere karşı olduğunu, ülkede sendikal faaliyetler yasaksa bunun tamamen her tarafta yasaklanması gerektiğini haklarını kanuni yoldan arayacaklarını söyledi.

Sendika Başkanı Sarıkaş “ Öncelikli talebimiz atılan işçilerin geri alınması”

Sendika Başkanı Sarıkaş,  mevcut son durumla taleplerinde değişiklik olduğunu ifade ederek, “ Şimdi işverenden taleplerimiz değişti. On talebimiz vardı birincisi ve öncelikli olanı atılan işçilerin geri alınmasıdır. Diğerlerini oturup konuşabiliriz. İşveren bu konudaki ketum tutumunu bıraksın. Burada fabrika var, para var, hammadde var, makineler var. Günlerdir üretim yok. İşçi üretiyor bunu. İşçi o değeri yaratıyor. İstiyorsa üretim için işçi burada. Atılan işçileri geri alır, oturulur konuşulur  çözülür. Şu süreçte kaybettikleri işçilere vereceklerinden daha fazladır.  İş var işçi var işveren gereğini yapmıyor “ dedi.

İşçiler daha sonra “ Atılan işçiler geri alınsın “, “ Direne direne kazanacağız “ , Ölmek var dönmek yok “ sloganları attıktan sonra iş bırakma eylemine devam ettiler.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar