Cumhurbaşkanı kararıyla İZBAN’ da grev yasaklandı

İZBAN AŞ grevi Cumhurbaşkanı kararı ile yasaklandı. Grevde olan 343 işçi, elinden alınan grev hakkı yoksunluğuyla, talep ettiği haklar ve koşullarla ilgili pazarlık gücünü kaybetti. Grev nedeniyle durdurulan yolcu taşıma seferleri tekrar başlatıldı. DİSK yaptığı açıklamada grev hakkının gaspedildiği gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı kararı ve yasakçı müdahalesi protesto edildi. Grev yasağıyla birlikte, AKP iktidarı döneminde toplam 193 […]

İZBAN AŞ grevi Cumhurbaşkanı kararı ile yasaklandı. Grevde olan 343 işçi, elinden alınan grev hakkı yoksunluğuyla, talep ettiği haklar ve koşullarla ilgili pazarlık gücünü kaybetti. Grev nedeniyle durdurulan yolcu taşıma seferleri tekrar başlatıldı.

DİSK yaptığı açıklamada grev hakkının gaspedildiği gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı kararı ve yasakçı müdahalesi protesto edildi.

Grev yasağıyla birlikte, AKP iktidarı döneminde toplam 193 bin işçinin grevi hakkı engellenerek, grevler yasaklanmaya devam edildi. Bilindiği üzere grev yasakları 2014 yılında Anayasa mahkemesince iptal edilmiş ve fakat OHAL döneminde ise 678 sayılı KHK ile fiili uygulanarak yasağa devam edilmişti. Bu tür uygulamalarla grev hakkı güvencesi de yok edilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan “erteleme” adı altında yapılan fiili yasaklama gerekçesinde, “İZBAN’a bağlı iş yerlerinde Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin “şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Grev hakkı fiilen en bu süre sonunda tekrar greve başlama hakkı, işçiler ve sendika tarafından kullanılamıyor. Zorunlu bir uzlaşma yolu dayatılıyor ve grev hakkını seçeneği yok edildiği için tekrar kullanılamayacak. Yüksek Hakem Kurulu tarafları uzlaştıramaz ise YHK kararı geçerli olacak.

SENDİKA: KARAR BİZİ ÜZMÜŞTÜR

Demiryol-İş sendikası İzmir Şubesi Başkan: Hüseyin Ervüz, açıklamada, bugün 30’uncu gününe giren grevde Cumhurbaşkanlığının verdiği grev erteleme kararını gece öğrendiklerini söyledi.

Ervüz, şunları belirtti:

” Mademki bu kadar süredir ertelemeyi düşünüyorlardı neden bu işçileri ekmeksiz bıraktılar, sigortalarının yatmasını engellediler. Baştan bu kararı alıp uygulamaya koysalardı daha iyiydi.”

“Karar, bizi üzmüştür. Trenlerin başlaması, işverenin işçi arkadaşlarımızı işlerine davet etmesine bağlı. İşçi arkadaşlarımız ne zaman işe davet edilirse trenler o zaman çalışmaya başlayacak. Bizim kanuna muhalefet eden bir anlayışımız yok. Büyük bir ihtimalle seferler yarın başlar.” dedi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar