KHK ile ihraç oldu diye özel sektör çalışma hakkı tanımıyor

KHK ile ihraç edilen KESK üyesi öğretmen Umut Sertaç Ökdemir “KHK ile ihraç edildiğin için burada çalışamazsın” denilerek, bu sefer de özel sektörde çalışma hakkı engellendi. İhraç edildikten sonra  “İşimi geri istiyorum” eylemleri yapan ve defalarca gözaltına alınan, mücadelesinde geri durmayan öğretmene çalışma hakkı tanınmıyor. Bu insanlık dışı davranışı sergileyen Beydağı Turizm adlı seyahat firması. […]

KHK ile ihraç edilen KESK üyesi öğretmen Umut Sertaç Ökdemir “KHK ile ihraç edildiğin için burada çalışamazsın” denilerek, bu sefer de özel sektörde çalışma hakkı engellendi.

İhraç edildikten sonra  “İşimi geri istiyorum” eylemleri yapan ve defalarca gözaltına alınan, mücadelesinde geri durmayan öğretmene çalışma hakkı tanınmıyor.

Bu insanlık dışı davranışı sergileyen Beydağı Turizm adlı seyahat firması.

Malatya’da KHK ile ihraç edilen öğretmen Umut Sertaç Ökdemir, Beydağı Turizm şirketinde iş bulmasına ve ön sözleşme yapmasına rağmen “KHK listesinde adı var” gerekçesiyle işbaşı yaptırılmadı.

Umut Sertaç Ökdemir, Malatya Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde basın açıklaması yaparak, Beydağı Turizm şirketinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Şirket, olayın basında duyulmasından sonra, görüşme yapılmadığını ve öğretmene karşı aldığı insanlık dışı tutumunu inkar etti.

Basına açıklama yapan öğretmen Umut Sertaç Ökdemir yaşadıklarını şöyle anlattı:

Sorgusuz sualsiz bir gecede ekmeğimiz elimizden alındı. Haklılığımızı her platformda haykırdık.  Maalesef Malatya’da çeşitli nahoş olaylar cereyan ediyor. Onurumuzla, alın terimizle, çalışa isteğimizi dile getirdiğimiz Beydağı Turizm ile araç sahibi üç gün önceden gerekli şeyler yapıldı, çalışabilirsin denilmesi ile birlikte iş kıyafetlerimizi temin ettik ve çalışma günü 24.08.2017 tarihinde çalışmak üzere gittiğimizde, firma müdürünün hoş olmaya tavırları ile karşılaştık. Kendimizi ifade ettik ihraç edilmiş öğretmeniz fakat hayatımızda onursuz bir şey yapmadık, neyle suçlandığımızı dahi bilmiyoruz dememize rağmen, kendisi bizimle tokalaşmayarak alaycı bir tavırla ellerinde bir belge olduğunu, bu belgeye göre kamu görevinden çıkarılmış kişilerin çalıştıramayacaklarını söyledi. Toplumda zaten bir korku imparatorluğu oluşturulmuş durumda ve bu duruma birçok özel kurumda çanak tutuyor. Sizin aracılığınızla buradan soruyorum elinizde hangi belge var. Hangi belgeye göre insanlarla alaycı konuşup onur kırıcı bir tavırla çalıştıramayacağınızı beyan ediyorsunuz. 15 Temmuz sürecinden sonra böyle bir KHK çıkarılmamıştır. Eğer mevcut iktidar kendilerine korku amaçlı böyle bir belge gönderdi ise bu tür belgeler Anayasaya aykırıdır.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar