işçi grevleri ve direniş dalgası yayılıyor

Ocak ve Şubat ayları itibariyle emek cephesinde direnişlerin arttığını görüyoruz. Bir aylık sürede 56 işyerinde işçi grevi ve direnişleri başladı. Yoksulluk, düşük ücretler, yüksek enflasyon, geçinememek, işsizlik, sendikal hakların engellenmesi, haksız işten atmalar, işveren hukuksuzlukları… nedenleriyle direnişler yoğunlaştı. Emek Çalışmaları grubunun yayınladığı tablo toplu verileri sunuyor: İşçilikten çıkarılarak küçük esnaf sayılma oyununu bozan kurye/taşımacılık işçilerinin […]

Ocak ve Şubat ayları itibariyle emek cephesinde direnişlerin arttığını görüyoruz. Bir aylık sürede 56 işyerinde işçi grevi ve direnişleri başladı.

Yoksulluk, düşük ücretler, yüksek enflasyon, geçinememek, işsizlik, sendikal hakların engellenmesi, haksız işten atmalar, işveren hukuksuzlukları… nedenleriyle direnişler yoğunlaştı.

Emek Çalışmaları grubunun yayınladığı tablo toplu verileri sunuyor:

İşçilikten çıkarılarak küçük esnaf sayılma oyununu bozan kurye/taşımacılık işçilerinin yaygınlaşan direnişi, gözlerin sayıları bir milyonu geçen  emekçilere dönmesini sağladı. Köle koşullarında  düşük ücretlerin son zamlar karşısında erimesiyle harekete geçen emekçilerin direnişi karşılığını görüyor. &70 gibi ücret zammına imza atıyorlar.

Değişik nedenlerle direnişe geçen emekçiler arasında, sendikalar arasında dayanışma duyguları  gelişiyor.

Dayanışmanın kazanım getirdiği bilinciyle örgütlenme süreçleri de  yoğunluk kazandı. İşçi sınıfının direnişlerle  güven kazandığı ve direniş geliştirdiği çok önemli bir olgu olarak gündeme geldi.

İşçi direnişlerini, sendikal örgütlenme ve mücadeleleri destekliyoruz.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar