Aylardır maaş alamayan işçiler iş bırakma eylemi yaptı

İstanbul-Avcılar belediyesinde açalışan yaklaşık 650 işçi, aylardır maaş ödenmediği için iş bırakarak  belediye binası önünde protesto eylemi yaptı. Yoğun polis önlemi alınan belediye binası önünde protesto eylemi yapan işçiler alacaklarının ödenmesi ve belediye yönetimini göreve çağıran sloganlar atarak yürüyüş gerçekleştirdi. Avcılar Belediyesi Fen İşleri’nde çalışan işçilerin 4 ay, güvenlikte çalışanların 7 ay, Park ve Bahçe […]

İstanbul-Avcılar belediyesinde açalışan yaklaşık 650 işçi, aylardır maaş ödenmediği için iş bırakarak  belediye binası önünde protesto eylemi yaptı.

Yoğun polis önlemi alınan belediye binası önünde protesto eylemi yapan işçiler alacaklarının ödenmesi ve belediye yönetimini göreve çağıran sloganlar atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Avcılar Belediyesi Fen İşleri’nde çalışan işçilerin 4 ay, güvenlikte çalışanların 7 ay, Park ve Bahçe İşlerinde çalışanların ise 4 ay, Kültür ve Sosyal İşlerde çalışan işçilerin ise 8 aydır maaşları ödenmiyor. Yaklaşık üç aydır maaş alacaklarının ödenmesini bekleyen ve bu duruma sessiz kalan işçiler artık öfkeli biçimde belediye binası önünde protesto eylemelerini sürdürmeye başladı.

Belediye yönetimi işçilere Mayıs ayında ödeme sözü vermiş, ancak çok sorun yaşadıklarını ve artık dayanma güçlerinin kalmadığını belirten işçiler, eylemlere başladığını ve bunu giderek artıracağını söylüyor.
Bugün de belediye meclis toplantısında gündeme gelen konu ile ilgili olarak işçi alacaklarının bir kısmının ödeneceği açıklandı. Ancak işçiler bankamatik cihazlarından hesaplarını kontrol ettiklerinde de hesaplarına para yatırılmadığını gördü. Belediye başkanlığını yalancılıkla suçlayarak sloganlarla öfkelerini ifade ettiler.

Belediyede çalışan diğer temizlik işçilerinin ve kadrolu çalışanların maaşlarını aldıklarını açıklayan işçiler, kendilerine karşı adaletli davranılmasını istiyor.

maaş alamadıkları için birçok sorun yaşayan işçiler, öfkelerini iş bırakarak ve protesto yürüyüşü gerçekleştirerek gösterdi

Eylem esnasında görüştüğümüz işçiler, maaşlarını alamadıkları için çok ağır sorunlar ve geçim problemleri yaşadıklarını anlattı.İşçiler aile içi sorunlarının arttığını, borçlarını ödeyemediklerini, elektirik-su gibi zorunlu ihtiyaçlarının faturalarını ödeyemediklerini, psikolojik sorunlarar nedeniyle de stressli ve gerginlik içerisinde bulunduklarını ifade ettiler. İcra işlemleriyle karşılaşan işçilerin varlığı, yaşadıkları sorunun uç örneklerinden olduğunu belirttiler.

CHP il ve ilçe yönetimlerinin ve de belediye meclisinin pasif -duyarsız kalmalarından şikayet eden işçiler; basının ve emek kamuoyunun bu sorunları nedeniyle yeterli dayanışma içerisinde bulunmadığına yönelik eleştirileri de dile getiriyorlar.

İşçiler, işlerinden ve alacakları maaşlarından vazgeçmediklerini, sorun çözülünceye kadar iş bırakma ve protesto eylemlerini, sürdüreceklerini ifade ediyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar