Metal işkolunda sözleşme imzalandı

DİSK Birleşik Metal-İş, Türk Metal İş ve Çelik-İş sendikaları önceki gün MESS ile sözleşme imzaladı. AKP hükümeti bakanlar kurulunun grev erteleme kararına rağmen, metal işçisi ve sendikaların kararlı duruşu sonrasında, MESS ile yapılan görüşmeler sonucu TİS imzalandı. İşçiler, bu sonucun OHAL koşullarında bir “kazanım” olduğunu ifade ediyor. Metal sektöründe 130 bin işçiyi kapsayan sözleşme görüşmeleri […]

DİSK Birleşik Metal-İş, Türk Metal İş ve Çelik-İş sendikaları önceki gün MESS ile sözleşme imzaladı.

AKP hükümeti bakanlar kurulunun grev erteleme kararına rağmen, metal işçisi ve sendikaların kararlı duruşu sonrasında, MESS ile yapılan görüşmeler sonucu TİS imzalandı.

İşçiler, bu sonucun OHAL koşullarında bir “kazanım” olduğunu ifade ediyor.

Metal sektöründe 130 bin işçiyi kapsayan sözleşme görüşmeleri sona erdi. Sözleşme 2 yıllık imzalandı, ücretlere sosyal haklar hariç yüzde 24.63 zam yapıldı.

930 tl zam alındı…Açıklamalara göre, ilk altı ay için işçilerin saatlik ücretlerine 1,6 lira zam yapılan sözleşmeyle, 15 yıla kadar aylık 30 lira kıdem farkı alındı. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dilimler için enflasyon oranında artış sağlanırken, sosyal haklara yüzde 23 zam yapıldı. Sözleşme genç işçileri memnun etmezken, eski işçiler ise “Zafer değil ama kazanım var” dedi. MESS’in sözleşmeye yüzde 3,2 zam oranıyla oturduğunu hatırlatan işçiler, sözleşmenin grev yasağına ve OHAL’e rağmen 2015 metal fırtınanın ve kararlı durmalarının sayesinde bu noktaya geldiğini söyledi. İşçiler daha ileri haklar için komiteler etrafında birleşerek mücadele etmeleri gerektiğini bildirdi.

Sözleşmeyle elde edilen yeni haklar:

İki yıllık imzalanan sözleşmede:

– Ypılan iyileştirmeyle; 31 Ağustos 2017’deki saatlik ücretler, 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekildi.

Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.

-Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. Kıdem zammı 15 yılda sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzeri kıdemli işçiler, kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak. Ayrıca kıdem zammını 1 Ocak 2017’den önce iş başı yapan herkes alacak.

-Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getirisi yüzde 1.68.

-Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31.

-Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik gösterecektir.

Toplusözleşmeyle 3 ek hak geldi. İlki tamamlayıcı sağlık sigortası – Maddi getirisi yıllık 480 lira, İkincisi, kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin, Üçüncüsü ise saat başı yüzde 8 postabaşı tazminatı.

Sözleşmenin işçi temsilcileri ve işyeri komitelerinin bilgisine başvurulmadan yapılması eleştiri konusu olurken, BMİS tarafından yapılan açıklamada

Bu sözleşmenin imzalanması, grev yasaklarına rağmen grev yasağınızı tanımıyoruz diyen metal işçilerinin kazanımıdır. Bu sözleşme, kararlı bir şekilde direnen, taviz vermeyen metal işçisinin ve bu mücadeleye önderlik eden Birleşik Metal-İş Sendikasının kazanımıdır. Tüm metal işçilerine hayırlı olsun” dendi. MESS ile yapılan son görüşmede sendikanın teklifinde yer alan birçok maddenin kabul edildiği ileri sürülerek, şu ifadelere yer verildi: “Toplu sözleşme, iş barışının sağlanması ve endüstriyel ilişkilerin sürdürülmesi için olumlu adım atan, işçilerin taleplerini dikkate alan MESS yönetiminin de katkısı ile gerçekleşmiştir.” Denildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar