Posco Assan’da sendikaya tahammül yok: 40 işçi işten çıkarıldı

İzmit Alikahya bölgesinde üretim yapan Posco Assan’da işçi kıyımı yapılıyor. Şimdiye kadar 40 işçi, sendikalı çalışmak istedikleri için işten çıkarıldı. Güney Kore sermayeli Posco grubu ile Kibar Holding ortaklığı çelik üreticisi Posco Assan’ın Asım kibar org.sanayi bölgesindeki fabrikasında çalışan işçiler sendikalı çalışma hakkını kullanmak istiyor. Bu amaçla yasal örgütlenmelerini yapan işçiler ve Birleşik Metal İş […]

İzmit Alikahya bölgesinde üretim yapan Posco Assan’da işçi kıyımı yapılıyor. Şimdiye kadar 40 işçi, sendikalı çalışmak istedikleri için işten çıkarıldı.

Güney Kore sermayeli Posco grubu ile Kibar Holding ortaklığı çelik üreticisi Posco Assan’ın Asım kibar org.sanayi bölgesindeki fabrikasında çalışan işçiler sendikalı çalışma hakkını kullanmak istiyor. Bu amaçla yasal örgütlenmelerini yapan işçiler ve Birleşik Metal İş sendikası, Çalışma bakanlığına başvurarak, çoğunluk tespiti ve sendikal yetki almak istiyor.

Ancak sendikal örgütlenmeyi duyan işveren, hukuksuz davranarak işçi çıkrarak baskı kurmaya başladı. Gelişmeler karşısında İşçiler ve sendika temel talep olarak şu çağrıyı yapıyor: “ İşveren, sendikalı çalışma hakkına saygı gösterilmeli, hukuksuz işten çıkarma, baskı ve şantaj sona ermelidir.”

SENDİKA HAKKINA DOKUNMA!

DİSK Birleşik Metal İş sendikası, örgütlendiği Posco Assan işyerinde patronun tahammülsüzlüğü ile karşılaştı. Yasal meşru hak olan sendikalaşmayı ve Birleşik Metal İş sendikasının yetki alma sürecini kabul etmeyen işveren hukuksuzluk örneği sergileyerek suç işledi. Sendikal hakkın kullanımını kabul etmeyen işveren aynı zamanda saldırganlaşarak haksız yere işçi atmaya başladı.

Toplam 420 işçinin çalıştığı iş yerinde işçiler, arkadaşlarının işten çıkarılması sonrası büyük tepki gösterdi. Yaşanan durum üzerine işçiler tepki olarak fabrikada üretimi durdurdu. Sendika ve işçiler yaşanan hukuksuzluk ve saldırı karşısında önceki gün fabrika önünde basın açıklaması eylemi yaparak işvereni ve devlet yetkililerini sorumlu davranmaya çağırdı.

İşçiler işten atılanların geri alınmasını ve sendikal yetkinin tanınmasını istiyor.

Sendika, Posco Assan’da mücadeleyi yükselteceğini açıkladı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, sendika yöneticileri ve sendika üyeleri, işten çıkarılan işçilere destek vermek amacıyla fabrikanın önünde eylem yaptı.

AKP Hükümeti ve işverenler hukuka uymuyor

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, hükümete eleştirilerde bulunarak şunları söyledi:

Birkaç ay önce bu ülke hak etmediği bir saldırıyı, hak etmediği bir olumsuzluğu daha yaşadı. Neydi biliyor musunuz? Uluslararası çalışma örgütü Türkiye’de bölge toplantısını yapmak istedi. Türkiye, her dönem Cenevre’de ILO toplantısında kara listeye alınıyor, aplikasyon komitesine alınıyor, sorgu odasına çekiliyor. Deniliyor ki, ‘Sen bize taahhüt ettiğin şu şu maddeleri niye uygulamıyorsun? Söz verdiğin bu maddeleri uluslararası hukukta kabul ettiğin şu maddeleri neden Türkiye’de uygulamıyorsun?’ diye varolan hükümetlerin çalışma bakanlıklarını sorguya çekiyor. Bu dönemde Türkiye’de yapma ihtiyacı hissetti ama dünyadaki ve Avrupa’daki bütün sendikalar Türkiye’deki bu hukuksuz işlemlerin, işverenlerin yasa tanımaz, anayasa tanımaz, insan hakkı tanımaz ve vicdan tanımaz davranışlarını protesto için Türkiye’deki o toplantıya katılmadılar. Türkiye’den birkaç tane yandaş sendika katıldı. Bu yaşananları görmek istemeyen yandaş sendikalar katıldı. Orada Sayın Başbakan çıktı, ‘İşçiler için örgütlenin’ dedi. Sonuna kadar yanlarında olduğunu belirten beyanlarda bulundu. Örgütlenmeye teşvik etti. Biz buradan Sayın Başbakan’a çağrı yapıyoruz. 40 tane metal işçisi burada örgütlendi, yasal hakkını kullandı. İşten çıkardılar. Bir noktada bunun sorumlusu sizsiniz. İşçilere çağrı yaptınız, ‘Anayasal hakkınızı kullanın’ diye. Buyurun, buradaki yaşananlara müdahale edin. Bu hukuksuzluğa müdahale edin ve sözünüzü yerine getirin. Biz sizden bunları bekliyoruz. Buradaki insanlara bir ülke yöneticisi sahip çıkmak zorundadır.”

Sendika örgütlenme sekreteri Hami baltacı da basına yaptığı açıklamada  “toplam 37 arkadaşımızı çıkardılar. Kavga yanlısı değiliz ama koşullar bizi bu noktaya itiyorsa sendikal mücadele anlamında yapmamız gerekeni yaparız. İşverene sorumluluk düşüyor. Anayasanın tanımış olduğu haklara işveren saygı göstermeli… bu devleti yönetenler kimseyi aptal yerine koymasın Bu kentin valisi emniyet müdürü de bu hakkın yanında durmalıdır eşit ve ilkeli olsunlar” dedi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar