Uyum/Makro işçileri mücadele etti ve kazandı, Sıra Real işçilerinde

Yaklaşık beş aydır tazminat hakları için direnen UYUM/MAKRO işçileri, ödenmeyen tazminat haklarını aldı. Migros mağazalarını ve şirket merkezlerinin önünü direniş merkezi haline getiren işçiler, baskılara, gözaltılara rağmen kararlılıkla sürdürdükleri mücadeleyi kazanımla noktaladı. Mücadelede Nakliyat-İş sendikası işçileri hiç yalnız bırakmadı. 2017 yılında Uyum ve Makro marketleri diye bilinen toplam 73 mağaza Migros tarafından satın alınmıştı. Ancak […]

Yaklaşık beş aydır tazminat hakları için direnen UYUM/MAKRO işçileri, ödenmeyen tazminat haklarını aldı. Migros mağazalarını ve şirket merkezlerinin önünü direniş merkezi haline getiren işçiler, baskılara, gözaltılara rağmen kararlılıkla sürdürdükleri mücadeleyi kazanımla noktaladı. Mücadelede Nakliyat-İş sendikası işçileri hiç yalnız bırakmadı.

UYUM-MAKRO işçileri tazminat haklarını direnerek kazandı.

2017 yılında Uyum ve Makro marketleri diye bilinen toplam 73 mağaza Migros tarafından satın alınmıştı. Ancak birçok şehirde bu işyerlerinde çalışan yaklaşık 1500 işçi tazminat hakları ödenmeden işsiz bırakılmıştı.  Makro marketlerde konkordato ilanı sürecinde yapılan anlaşmalarda ise, işçilerin alacağı olan tazminat hakları gündeme dahi alınmamıştı.

Nakliyat-İş sendikası desteği alan işçiler 2018 Haziran ayında mücadeleyi başlatarak Migros mağazaları önünde direnişe geçmişti. Polis baskıları ve gözaltılarına rağmen hak mücadelesi kararlılıkla sürdürüldü. İşçiler birçok mağaza önünde ve mağaza içlerinde gerçekleştirdiği eylemlerde Nakliyat İş sendikası yöneticileriyle birlikteydi.

Sendikaların seyirci kaldığı bu mücadelede, UYUM/MAKRO işçileriyle birlikte davranan REAL market işçileri süreçte direnişi birlikte sürdürdü. İşçilerin üyesi bulunduğu sendikalar bu süreçte duyarsız kalarak işçileri yalnız bırakmışlardır. Nakliyat-İş sendikası yaptığı açıklamalarda sendikaları eleştirerek duyarsızlıkla suçladı.

Şirket ile yapılan görüşmeler sonucunda işçi alacakları, işçilerin verdiği liste üzerinden hesaplarına yatırıldı.

Uyum/Makro işçileri hakları için mücadele etti ve kazandı, sıra Real işçilerinde…

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar