Eczacıbaşı madencilikte işçi direnişi!

Eczacıbaşı holdinge bağlı maden şirketi, haksız hukuksuz biçimde 243 işçiyi işten attı. İşçiler haksızlık karşısında direniş başlattı

Balıkesir’in Balya ilçesinde Eczacıbaşı Esan Madencilik’te 4 Aralık Madenciler Günü’nde işten atılan 243 işçinin direnişi sürüyor. İşçiler dün yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Bağımsız Maden-İş yöneticileri ve işçiler, Kölelik koşullarında çalıştıklarını vurgulayarak, Eczacıbaşı holdingin sahte yüzünü teşhir ettiler. Açıklamalarda “Eczacıbaşı Holding, kamuoyunda yurttaş haklarına saygılı, toplumsal cinsiyet, kadın hakları, hayvan hakları, kültür, sanata destek imajı çizerken, işçilere karşı pratiğinde ise katı, taşeron sistemine dayalı, düşük ücretli bir kölelik modeli sergiliyor. İşçilerin emeklerini, bedenlerini, ruh sağlıklarını tarumar etmeye devam ediyor” denildi.

İşçiler haksızlık ve hukuksuzluklara karşı mücadelenin sürdürüleceğini belirterek önceki gün emek dostu çevrelere de dayanışma çağrısı yapmıştı. O Çağrı şöyleydi:

Sanat ve Kültür Camiasına Çağrı

Sevgili sanat insanları, tiyatrocular, film yazarları, senaristler, oyuncular, gazeteciler, Türkiye’nin sanat ve kültür üreticileri, Eczacıbaşı 243 arkadaşımızın ceplerinden çalınanlarla sizi finanse ediyor.

Sevgili sanat, kültür, basın camiası sizden ricamız Eczacıbaşı’nı sıkıştırın, madencilerin tarafında durun, onların seslerini yaygınlaştırın. Eczacıbaşı’nın ikiyüzlü davranmaması gerektiğini haykırın.

Bir destek tweeti atın. Eczacıbaşı yöneticilerini arayın bu durumu sorun. Vaktiniz olursa maden önüne gelin sıcak çayımızdan için.

Sevgi ve saygılar…

#iksv #eczacibasi
@iksv_istanbul @eczacibasitoplulugu

 

Biz de emek.org.tr olarak direnişçi dostlarımızın haklı mücadelesinin yanındayız.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar