TAYAŞ patronu sendika düşmanlığı yapıyor

DİSK Gıda-İş sendikası örgütlenme çalışmalarının sürdüğü Gebze’de bulunan TAYAŞ gıda fabrikasında, işveren sendikalı işçilere baskıları artırdı. Gıda-İş Sendikası başkanı basına yaptığı yazılı açıklamada, TAYAŞ patronunu uyararak sendikal baskılardan geçmesini ve işçilerin demokratik örgütlenme hakkını kullanmalarına engel olmaması çağrısı yaptı. Gebze-Kocaeli`ndeki Tayaş, yaklaşık 50 yıldır şekerleme ve çikolata üreticisi bir firma olarak iç pazara ve ağırlıkla […]

DİSK Gıda-İş sendikası örgütlenme çalışmalarının sürdüğü Gebze’de bulunan TAYAŞ gıda fabrikasında, işveren sendikalı işçilere baskıları artırdı. Gıda-İş Sendikası başkanı basına yaptığı yazılı açıklamada, TAYAŞ patronunu uyararak sendikal baskılardan geçmesini ve işçilerin demokratik örgütlenme hakkını kullanmalarına engel olmaması çağrısı yaptı.

TAYAŞ uzun yıllardır işçileri sayesinde iç ve dış piyasaya ürün satıyor ama işçi haklarına saygı göstermiyor.

Gebze-Kocaeli`ndeki Tayaş, yaklaşık 50 yıldır şekerleme ve çikolata üreticisi bir firma olarak iç pazara ve ağırlıkla dış pazara dönük çalışıyor. Kurumsal gücüyle övünen şirket, işçilerinin sendikal örgütlenme hakkını kullanmasından ise çok rahatsız oldu. Bu rahatsızlığını açıktan gösteren TAYAŞ patronu, DİSK GIDA-İŞ sendikasında örgütlenme çalışmaları sürdüren işçiler üzerinde baskı kurarak sendikal örgütlenmeyi kırmaya çalışıyor.

DİSK’e bağlı Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası (Gıda-İş) Genel Başkanı Seyit Aslan iki yıldır sendikal örgütlenme çalışması yürüttükleri TAYAŞ Gıda San. ve Tic. A.Ş. fabrikasında son günlerde işçilerin sendikalaşma çalışmasına karşı patron tarafından artan baskılara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İşçilerin işten atma, sorgu odalarına çekilme, işçilerden e-devletleri istenerek sendika üyesi olup olmadıklarını sorgulamak gibi birçok keyfi ve hukuksuz uygulamalara maruz kaldığı belirtilen açıklamada “İşçilerin en doğal hakkı olan, Anayasa ve yasayla güvence altına alınmış sendika hakkına yönelik bu keyfi tutum ve hukuksuz davranışları kınıyoruz” denildi.

TAYAŞ patronunun işçiler üzerindeki baskıya son vermesini ve işçilerin sendikalaşma hakkına saygı göstermesini istenen açıklamada:

İşçilerden e-devlet şifrelerini istemesi, işçileri istifa ettirmesi suçtur. Sendikamız bu tutumlara karşı işçilerin hak ve çıkarlarını savunmak için bütün yasal haklarını kullanarak, meşru mücadelesini sürdürecektir. Baskılar devam ettiği koşullarda TAYAŞ işvereni hakkında her türlü yasal ve anayasal haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağız. TAYAŞ işvereni bir an önce işçilerin sendikalaşma hakkına saygı göstermeli ve baskılardan vazgeçmelidir.” Denildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar