AKP iktidarı metal işçileri grevini yasakladı

AKP iktidarı, 24.01.2018 tarihli bakanlar kurulunun “Milli güvenliği tehdit edici görüldüğü” gerekçesiyle, Metal-İş, Çelik-İş ve Birleşik Metal İş sendikalarının 2 Şubat’ta başlayacağı metal işçileri grevini yasakladı. 130 bin işçiyi kapsayan grev yasaklanırken, Birleşik Metal, ‘Biz senin grev yasağını tanımıyoruz’ dedi. BMİS grev kararı aldığı günden beri olası grev yasağını tanımayacaklarını açıklamıştı. BİRLESİK METAL-İŞ‏: “Işçi düşmanı […]

AKP iktidarı, 24.01.2018 tarihli bakanlar kurulunun “Milli güvenliği tehdit edici görüldüğü” gerekçesiyle, Metal-İş, Çelik-İş ve Birleşik Metal İş sendikalarının 2 Şubat’ta başlayacağı metal işçileri grevini yasakladı.

130 bin işçiyi kapsayan grev yasaklanırken, Birleşik Metal, ‘Biz senin grev yasağını tanımıyoruz’ dedi.

BMİS grev kararı aldığı günden beri olası grev yasağını tanımayacaklarını açıklamıştı.

BİRLESİK METAL-İŞ‏: “Işçi düşmanı hükümete cevabımız bugün işyerlerinde verilecektir. #2ŞubattaGrevdeyiz Bütün metal işçilerini ve tüm işçileri grev yasaklarına karşı ortak tepkiye ve mücadeleye çağırıyoruz.”

Grev yasağı başta DİSK olmak üzere KESK ve Türk-İş e bağlı sendikalar tarafından protesto ediliyor. Birçok siyasi kurum ve demokratik kitle örgütü, AKP nin grev yasağı kararını kınayarak sendikaya destek verdiğini açıkladı.

Emek.org.tr olarak biz de, anti-demokratik bir uygulama olan, patronların çıkarlarını koruyan AKP nin hizmet eden grev yasağı kararına karşı DİSK BMİS ve metal işçilerinin haklı mücadelesini destekliyoruz.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar