METALDE GREVE DOĞRU

Patronların elinde sen oyuncak değilsin! Biraz kaldır başını sana başlar eğilsin! Metal işçisi meydanlarda greve hazırlanıyor Metal sektöründe sendikalar ile MESS arasında yapılan görüşme tıkandı. Patronların esnek çalışma dayatması ve düşük zam teklifini kabul etmeyeceğini açıklayan sendikalar grev silahını kullanacak. Yapılan mitinglerde binlerce metal işçisi ve sendikalar kararlı olduklarını gösterdi. Bursa’da Türk Metal’in, Gebze’de Birleşik […]

Patronların elinde sen oyuncak değilsin!

Biraz kaldır başını sana başlar eğilsin!

Metal işçisi meydanlarda greve hazırlanıyor

Metal sektöründe sendikalar ile MESS arasında yapılan görüşme tıkandı. Patronların esnek çalışma dayatması ve düşük zam teklifini kabul etmeyeceğini açıklayan sendikalar grev silahını kullanacak.

Yapılan mitinglerde binlerce metal işçisi ve sendikalar kararlı olduklarını gösterdi. Bursa’da Türk Metal’in, Gebze’de Birleşik Metal-İş’in düzenlediği eş zamanlı mitinglere katılan işçiler “Patronların kölesi olmayacağız” dedi, grev sloganları atarak üyesi oldukları sendikalara kararlılık çağrısı yaptı. Ücret artış talebine birinci altı ay için %10 luk bir artışla karşılık veren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), sözleşmenin üç yıl için yapılmasını istiyor. MESS enflasyon oranı üzerinde zam verdikleri iddiasında bulunarak, gerçek enflasyonu ve hayat pahalılığını görmezden geldi.

İşçiler mitinglerde kararlı olduğunu gösterdi

Yapılan mitinglerde işçi kararlılığı, coşkusu ve öfkesi, MESS e tekliflerini revize ettirdi.

Birleşik Metal İş sendikası başkanı Adnan Serdaroğlu, miting konuşmasında

Bugün işçilerin taleplerini görmezden gelen patronları son kez uyarmak için toplandık. Sermaye sınıfının dizginlenemez kâr hırsı var. Sermaye vahşi bir egemenlik kurmuş durumda. Tarihte hiç olmadığı kadar eşitliksiz yaşanıyor. Ülke ekonomisi büyüdüğü bir dönemde bile işsizlik, yoksulluk içinde yaşıyor. Tabii ki bu eşitsizliğin temeli kapitalizmdir.” Dedi

Devletin tüm imkanlarının patronlar için seferber edildiğine dikkat çeken Serdaroğlu, “Doğalgaz faturası ödeyemeyen işçiye devlet desteği veren oldu mu? Şimdi de kıdem tazminatını kuşa çevirip, patronlara imkan sunmak istiyorlar” diye konuştu. Patron sendikası MESS’in  kriz fırsatçılığı yaptığını ifade eden Serdaroğlu’nun MESS’in dayatmalarını kabul edip etmedikleri yönündeki sorusuna işçiler hep bir ağızdan “Hayır” diye yanıt verdi, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma” sloganını attı.

Birleşik Metal İş, 5 Şubat’ta greve gidileceğini açıkladı. Birleşik Metal-İş sendikası yarın Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde üyeleriyle birlikte yapacakları basın toplantısında grev kararını ve yapılan görüşmeleri değerlendireceğini de duyurdu.

Türk Metal: “MESS’in teklifi haklarımızı geriye götürecek”

Türk Metal-İş Sendikası ise MESS’in teklifinin yeterli olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Toplantıda MESS tarafından 1. altı ay için tarafımıza yapılan teklif % 10 oldu. Bugün yapılan görüşmelerde MESS tarafı kendilerinin sürekli yeni ve artan teklifler getirdiğini ancak sendikamızın uzlaşma amaçlı taslakta bir revize yapmadığını belirterek, sendikamızdan teklifini revize etmesini istedi. Müzakere heyetimiz bu talebe MESS ‘in 3 yıllık sözleşme teklifi başta olmak üzere haklarımızı geriye götürecek taleplerini sürdürdükleri gerekçesiyle, MESS’in bu isteğini reddederek görüşmeyi sonlandırdı.”

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler