Metal iş kolunda sefalet ücreti dayatması kabul edilmedi Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 5 Şubat’ta greve çıkma kararına, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri destek veriyor. İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri platformu bileşenleri yarın Kadıköy’de, 5 Şubat’ta yapılacak olan metal grevi taleplerine ve grev kararı alan işçilere destek amacıyla dayanışma eylemi yapacak. Birleşik Metal-İş sendikası 37 […]

Metal iş kolunda sefalet ücreti dayatması kabul edilmedi

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 5 Şubat’ta greve çıkma kararına, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri destek veriyor.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri platformu bileşenleri yarın Kadıköy’de, 5 Şubat’ta yapılacak olan metal grevi taleplerine ve grev kararı alan işçilere destek amacıyla dayanışma eylemi yapacak.

Birleşik Metal-İş sendikası 37 fabrikanın temsilcilerinin katıldığı toplantıda Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin 5 Şubat’ta greve çıkması kararlaştırıldı.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada 5 Şubat’ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisinin greve çıkacağı duyuruldu.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada, MESS tarafından verilen yüzde 17 oranındaki ücret teklifini değerlendirmek üzere önceki gün (29 Ocak) toplanan sendika TİS Komisyonu toplantısında, MESS’in sefalet ücreti dayatmasının kabul edilmediği ifade edildi.

Bu karar sonrasında İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri platformu, grev kararı ve işçi sınıfı taleplerini destekleme kararı alarak, 1 Şubat Cumartesi günü (saat 16.30 da) Kadıköy de dayanışma eylemi yapacağını açıkladı. “Metal fabrikalarında grev kazanacak! yaşasın sınıf dayanışması” sloganıyla emek kamuoyuna da çağrı yapıldı.

Platformda DİSK ve KESK gibi konfederasyona bağlı sendikalar, TTB ve TMMOB gibi meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, devrimci, demokrat sosyalist siyasi partiler ve örgütler yer alıyor. Eylemde ortak pankart ve ortak hazırlanan dövizlerle metal işçisi grevine destek veriliyor.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar