İşten atılan PoscoAssan işçileri Kibar Holding önünde eylem yaptı

Geçtiğimiz günlerde sendikalaştıkları için işten atılan 90 Birleşik Metal-İş üyesi işçi Kibar Holding’in bulunduğu Zorlu Center önünde protesto eylemi yaptı. Sendikal hakkın tanınması ve işçilerin işlerine geri dönmesi talebi dile getirildi. “Sendikalı olmak suç değil, sendikalı olduğu için, yani Anayasal hakkını kullandığı için işçiyi işten atmak suçtur.” açıklamasıyla emek kamuoyunu da Zorlu Center önüne çağıran […]

Geçtiğimiz günlerde sendikalaştıkları için işten atılan 90 Birleşik Metal-İş üyesi işçi Kibar Holding’in bulunduğu Zorlu Center önünde protesto eylemi yaptı. Sendikal hakkın tanınması ve işçilerin işlerine geri dönmesi talebi dile getirildi.

“Sendikalı olmak suç değil, sendikalı olduğu için, yani Anayasal hakkını kullandığı için işçiyi işten atmak suçtur.” açıklamasıyla emek kamuoyunu da Zorlu Center önüne çağıran sendika, İzmit’te yaşanan hukuksuzluğu protesto etmek, işten atılan işçilerin haklı talepleri  için, bugün öğle saatinde, Kibar Holding önünde basın açıklaması eylemini gerçekleştirdi.

Eylem esnasında polis ablukasıyla karşılaşan işçiler ve sendika yönetimi eylemini yaptı.

Burada bir konuşma yapan Birleşik Metal-İş sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu, PoscoAssan şirketinin sendikaya tahammülsüz olduğunu açıkladı. Şirketin, bu davranışıyla sendika düşmanı olduğunu daha önceleri de sarı sendikaya dahi tahammül edemediği örneğiyle işaret etti. PoscoAssan’da insani çalışma koşullarının bulunmadığını açıklayan Serdaroğlu, “işçilerin insan yerine koyulmadığını, işyerine ilk girişte de zorunlu mesaiye kalma imzası alındığını” belirterek “bu uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu” ifade etti. Hükümeti ve yöneticileri göreve çağıran Serdaroğlu, Anayasa mahkemesi kararlarına tahammüle demeyen yöneticilere de kendilerinin tahammül edemediğini söyleyerek hukukun üstünlüğünü tanımayı işaret etti.

DİSK Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve sendika yöneticileri, Birleşik Metal-İş sendikası çalışanları ve sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan işçilerin de katıldığı eylemde, sık sık “baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar