Bekaert’ta örnek işçi sınıfı tavrı: Grev yasağı tarihin çöp sepetinde…

AKP iktidarının grev yasağına karşı 18 gün sürdürülen Bekaert grevi zafere ulaştı. Grev yasağı işçiler tarafından kabul edilmedi.

Bekaert’te sözleşme imzalandı. İlk 6 aylık dönem için yüzde 84,83, ikinci 6 aylık dönemde enflasyon artı 2 puan şeklinde zam uygulanacak. Grev nedeniyle ücretlerde kesinti yapılmayacak

AKP iktidarının grev yasağına karşı 18 gün sürdürülen Bekaert grevi zafere ulaştı. Grev yasağı işçiler tarafından kabul edilmedi.

İlk 6 aylık dönem için yüzde 84,83, ikinci 6 aylık dönemde enflasyon artı 2 puan şeklinde zam uygulanacak. Grev nedeniyle ücretlerde kesinti yapılmayacak

Kocaeli’de bulunan ve otomobil lastikleri için tel üreten Belçika menşeli firma Bekaert’te grev, Tayyip Erdoğan’ın ‘milli güvenliği tehlikeye atması’ sebebiyle yasaklamasına rağmen 18 gün boyunca sürdü. Yasağa, genel müdürün işten tazminatsız çıkarma tehditlerine rağmen sürdürülen direniş zafere ulaştı.

18 günün sonunda işveren ile Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katıldığı bir görüşme gerçekleştirildi. İşveren yüzde 50 oranında zam teklif ederken ilk 6 aylık dönem için yüzde 84,83 oranında zam alındı. Diğer 6 aylık dönemlerde ise enflasyon artı 2 puan şeklinde zam uygulanacak. Sosyal haklarda ise ilk yılı için yüzde 100 oranında artış elde edildi. Grev nedeniyle ücretlerde de bir kesinti yapılmayacak.

Birleşik Metal-İş’in açıklamasının devamında şunlar söylendi:

“Ücret zammı olarak İlk 6 aylık dönem için işveren yüzde 50 oranında artış önermişti ve bu oranın işçiler tarafından kabul görmemesi üzerine başlayan grevimiz sonrası ilk 6 aylık dönem için yüzde 84,83 oranında zam alındı. Diğer 6 aylık dönemlerde ise enflasyon artı 2 puan şeklinde zam uygulanacak. Sosyal haklarda ise ilk yılı için yüzde 100 oranında artış elde edildi. Grev nedeniyle ücretlerde bir kesinti yapılmayacak.

Bilindiği üzere, grev kararımız Milli Güvenlik gerekçesiyle “erteleme” adı altında yasaklanmıştı. Birleşik Metal İş üyesi Bekaert işçileri, Anayasadan doğan haklarını kullanarak grev yasağını tanımadılar ve 18 gün boyunca şanlı bir direniş gerçekleştirdiler. Bekaert grevimiz ile işçiler önemli kazanımlar elde ettiler. Ancak, bu grev esas olarak mali sonuçları üzerinden değil. Türkiye işçi sınıfı tarihindeki önemli yeri ile anılacaktır. Grev yasağına karşı yapılan bu şanlı grevle, sendikal mücadelede artık yeni bir sayfa açılmıştır. Bekaert grevimiz sonrası artık grev yasakları tarihin çöp sepetine atılmıştır.

Grevimizin başarıyla sonuçlanmasını sağlayan başta Bekaert işçileri olmak üzere, grevimize destek ziyaretlerinde bulunan, dayanışma içinde işçi sınıfının yanında olan, önemli moral destek sunan tüm dostlarımıza dayanışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz.

Bu başarı aynı zamanda dayanışmanın, birlikte mücadelenin başarısıdır.

Bekaert grevi, tüm işçi sınıfına hayırlı olsun.”

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar