3. Havalimanı eylemlerinde tutuklanan işçilerden altısı tahliye edildi

3.Hava limanındaki kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş cinayetlerinin durdurulması talebiyle eylem yaptıkları için tutuklanan 36 işçiden altısı hakkında tahliye kararı verildi. Öte yandan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile havalimanı işçilerine destek amacıyla yapılan eyleme dava açıldı. Dava açılması hak ve özgürlüklere yönelik baskı olarak değerlendirilirken, Kaymakamlığın anayasayı ihlal ettiği vurgulandı. Gaziosmanpaşa […]

3.Hava limanındaki kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş cinayetlerinin durdurulması talebiyle eylem yaptıkları için tutuklanan 36 işçiden altısı hakkında tahliye kararı verildi.

Öte yandan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile havalimanı işçilerine destek amacıyla yapılan eyleme dava açıldı. Dava açılması hak ve özgürlüklere yönelik baskı olarak değerlendirilirken, Kaymakamlığın anayasayı ihlal ettiği vurgulandı.

Gaziosmanpaşa 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan tutukluluk incelemesinde işçiler Selami Sarıboğa, Birkan Topçu, Bilal Topçu, Hasan Çetin, Musa Karakuş, Mehmet Celal Demir’in tahliyesine karar verildi.

İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da bulunduğu 29 kişinin tutukluluk halinin ise devamına karar verildi.

15 Eylül 2018 günü, 3.Hava limanındaki çalışma koşullarını ve işçilere yönelik baskı ve gözaltıları protesto amacıyla, Kadıköy’de DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin gerçekleştirdiği eyleme katılanlar gözaltına alınmıştı. 26 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı”, “Yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlarını işledikleri gerekçesiyle dava açıldı.

Davanın avukatlarından Mehmet Ümit Erdem şu açıklamayı yaptı: “Kadıköy Kaymakamlığı’nın idari işlemle toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklaması anayasanın 34. Maddesi’ndeki ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ ibaresine aykırıdır” dedi.

Erdem, Kadıköy de polisin uyarı bile yapmadan plastik mermiler ile müdahale etmesine değinerek şunları kaydetti: “Yaşanan hukuksuzluk daha 3 hava limanı işçileri gündemdeyken açılan dava ile devam ediyor. Biz de ocak ayında görülecek duruşmada yaşanan hukuksuzluğu ifade edeceğiz. Davanın ilk duruşması 11 Ocak 2019’da Kartal’daki Anadolu 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler