10 Ekim Gar Katliamı’ndan yaralı kurtulan Günay Karakuş resimlerini sergiliyor

10 Ekim Ankara-Gar katliamından yaralı kurtulan Günay Karakuş resim sergisi açtı. Günay Karakuş’un resimleri 15 – 22 Kasım tarihleri arasında Galeri Çankaya’da sergileniyor. 10 Ekim 2015 sabahı üniversiteden arkadaşlarıyla Ankara-Gar meydanında ‘Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Adana’dan gelen Günay Karakuş,  İŞİD katliamında bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan Karakuş’un bacağını kaybetti ve kendisine protez takıldı. Hastane tedavi […]

10 Ekim Ankara-Gar katliamından yaralı kurtulan Günay Karakuş resim sergisi açtı. Günay Karakuş’un resimleri 15 – 22 Kasım tarihleri arasında Galeri Çankaya’da sergileniyor.

10 Ekim 2015 sabahı üniversiteden arkadaşlarıyla Ankara-Gar meydanında ‘Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Adana’dan gelen Günay Karakuş,  İŞİD katliamında bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan Karakuş’un bacağını kaybetti ve kendisine protez takıldı.

Hastane tedavi süreci ve sonrasında sıkıntılı günler geçiren Karakuş, yaşam sevinci iradesi, aile ve çevresinin dayanışma desteği ile yaşamına devam ediyor.

Günay Karakuş yağlı boya resimlerini “ekinoks” adıyla sergiliyor. İlk defa geldiği Ankara’da 6 ay tedavi için kalan Karakuş, yoğun bakımdan çıkar çıkmaz amatör olarak ilgilendiği resme yöneldi. Yeşil elbiseli bacağında çiçekler açmış bir kadını resmetmesinin ardından insanların ilgisini çekmeyi başardığını söyleyen Karakuş şunları söyledi:

Tedavi olduğum dönem resmin bana iyi geldiğini gören insanlar odamı kağıt, kalem ve boyalarla doldurdular. Ankara’dan ayrılıp Çukurova Üniversitesi’ndeki İngilizce öğretmenliği bölümündeki eğitimimi tamamladım. Kilo alıp verdiğimde protez sorun yaratıyor, ayakkabı vurması gibi yara yapıyor. Çok kez yaralanmalar yüzünden o süreçte Ankara’ya gelip gittim. Tedavi sürecinde Kız Kardeşim Derneği’ne uğruyordum. Orada bana yağlı boyaya başlamamı söylediler ve sergi düşüncesi o dönem oluştu. İnsanların cesaretlendirmesiyle böyle çalışmalar ürettim.”

“Ben mitinge barış şiarıyla geldim”

Katliamın ardından kurulan dayanışma ağıyla hayata yeniden bağlandığını söyleyen Karakuş’u bu süreçte en çok üzen ise “Oradan geçerken mi yaralandın? Yoksa mitinge mi katılmıştın?” gibi sorular oldu.

Oradan geçerken yaralandıysam bazı insanlar benim için daha çok üzülecekti. Ama ben mitinge barış şiarıyla geldim” diyen Karakuş şöyle devam etti:

10 Ekim’in ardından çok zordu. Yaralanmayanlar daha çok etkilendiler diye düşünüyorum. O gün katliama tanık olan herkes aynı travmayı yaşadı. Benim gibi uzuv kaybı yaşayanlarda devam eden bir travma var. Geçmedi çünkü bu eksiklik benimle ve hâlâ taşıyorum. Üniversiteden beraber geldiğim iki arkadaşımı da orada kaybettim. Bacağımı kaybettiğim için üzülemedim aslında, fırsatım bile olmadı. Arkadaşlarımı kaybettiğimi duyduğumda daha çok üzüldüm. Üniversitede, kampüste beraber oturduğum insanlar artık olmayacaktı. Bu yüzden bacağıma üzülme fırsatım olmadı benim.”

Serginin adı “Ekinoks”

Sergide 15 yağlı boya resmi sergilenecek olan Günay Karakuş tabloların satışından elde edeceği parayı sağlığı için kullanacak. Üretmenin kendisine çok iyi geldiğini söyleyen Karakuş sergisine “Ekinoks” ismini vermesinin nedenini ve hislerini şu sözlerle anlattı:

10 Ekim’den sonra üretmeseydim belki de dayanamazdım diyorum. Sözcüklerle aram çok iyi değil ama çizerek anlatabiliyorum kendimi. Bunun sonucunda açtığım serginin adını ‘Ekinoks’ koydum. Ekinoks coğrafyada güneş ışınlarının ekvatora dik gelmesinin sonrasında gece ve gündüz eşit olması olarak tanımlanıyor. Dünyanın bir tarafı tamamen karanlık bir tarafı ise aydınlık oluyor. Ben bunu metafor olarak kendi yaşam ikilemlerimize benzettim. Hayatımız mutluluk ve acı evrelerimiz. Benim hayatım da 10 Ekimden sonra ikiye bölündü öncesi ve sonrası diye. O dönem bacağımı, arkadaşlarımı kaybettikten sonra karanlık bir dönem yaşadım. Sonrasında toparladım ve bir şekilde yoluna girdi her şey. Kaygının, çöküşün, çürümenin karşısında umut ve direnç aydınlık olarak eşitledi o karanlığı.

Kaynak: Gazete Duvar / Serkan Alan

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar