Barış özlemi “Acının İki Yüzü” sergisinde

Barış Bloku tarafından “1 Eylül Dünya Barış Günü” için hazırlanan “Acının İki Yüzü” sergisi 3 Eylül’de Kadıköy’de Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırma Vakfı (BEKSAV)’da açıldı. Barış Bloku “Yıllardır 50 binin üzerinde insanımızın ölümüne yol açan ve ne yazık ki hâlâ hırsla sürdürülen savaşın iki tarafa da çektirdiği acıları, anaların feryatlarıyla ilk elden aktaran “Acının […]

Barış Bloku tarafından “1 Eylül Dünya Barış Günü” için hazırlanan “Acının İki Yüzü” sergisi 3 Eylül’de Kadıköy’de Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırma Vakfı (BEKSAV)’da açıldı.

Barış Bloku “Yıllardır 50 binin üzerinde insanımızın ölümüne yol açan ve ne yazık ki hâlâ hırsla sürdürülen savaşın iki tarafa da çektirdiği acıları, anaların feryatlarıyla ilk elden aktaran “Acının İki Yüzü” sergisiyle dünya barış gününü karşılayacağız.” diyerek tüm barışseverleri etkinliğe davet etti.

Sergide değişik insan ve barış temalı fotoğraflara yer verildi.

3 Eylül günü yapılan açılış etkinliği 12 dakikalık ses kaydının dinletilmesiyle başladı. Yer yer görüntülerin de olduğu kayıtta çocuklarını gerilla ya da asker olarak çatışmalarda yitiren anaların ve babaların öfkeleri, acıları, dilekleri dinletildi. Ses kayıtları dinletisinde konuşanların tek dileği Barış’tı.

Kayıtların dinlenmesinin ardından bu projenin doğuşu, görüşmelerde yaşanan çarpıcı anılar, karşılaşılan zorluklar, önyargılar, dönüşümler paylaşıldı. Soru ve cevaplar, kişisel deneyimlerin paylaşımı ile forum/ sohbet havasında ilerleyen etkinlik Barış dileğiyle son buldu.

Sergi 3 – 17 Eylül 2017 günlerinde devam edecek.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar