ŞOK ve A101: işçi çıkarma hazırlığı mı var?

ŞOK ve A101 marketlerinde, daha fazla sömürmek ve kazanmak için yeni yılda işçi çıkartmayı planladığı iddia edildi. Mağaza Market-Sen tarafından yapılan açıklamada, “ŞOK patronları yeni norm ile yılbaşından itibaren 4 işçi çalışan mağazalardaki sayıyı 3’e düşürmeyi planlıyor.” denildi. Yeni çalışma planlarını sendikaya gönderen A101 işçileri de ŞOK’ta olduğu gibi personel sayısının düşürüleceğini anlatıyor. İstanbul Küçükçekmece’den […]

ŞOK ve A101 marketlerinde, daha fazla sömürmek ve kazanmak için yeni yılda işçi çıkartmayı planladığı iddia edildi.

Mağaza Market-Sen tarafından yapılan açıklamada, “ŞOK patronları yeni norm ile yılbaşından itibaren 4 işçi çalışan mağazalardaki sayıyı 3’e düşürmeyi planlıyor.” denildi. Yeni çalışma planlarını sendikaya gönderen A101 işçileri de ŞOK’ta olduğu gibi personel sayısının düşürüleceğini anlatıyor.

İstanbul Küçükçekmece’den Mağaza Market Sendikası’na ulaşan işçilerin gönderdiği tabloya göre “2,5 ve 3,5” olarak tanımlanan mağazalardaki part time çalışan işçiler, bir haftada iki mağazada birden çalışacak. İşçilerin sabit mağazası olmayacak, mağaza mağaza gezecek.

“Fazla yük”

Mağaza Market-Sen tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Sorumlular, yılbaşı ardından başlanacak çalışma planlarını işçilere ulaştırdı. ŞOK ve A101, mağazalarda personel sayısının düşürüleceğini ilan etti. Asgari ücrete gelen zammın ardından patronlar “fazla yüklerinden” kurtulmak istiyor. ŞOK ve A101 patronları işçiyi işsiz bırakıp “az işçiyle çok iş” yaparak cirolarını yükseltmek istiyor.” denildi.

Mağaza Market-Sen’den yapılan açıklamada da işçilerin haklarının bugüne kadar olduğu gibi gasp edileceği belirtildi. Sendika işten çıkarılma ile karşı karşıya olan tüm market işçilerine çağrı yaptı:

Baskıyla istifa dilekçesi yazmayın.
Önünüze koydukları belgeleri okumadan imzalamayın.
Fazla mesailerinizi mutlaka kayıt altına alın.
Sözlü ya da yazılı uygulanan her baskıyı, zorlamayı, mobbingi kayıt altına alın.
Tüm haklarınız için Mağaza Market-Sen’e ulaşın.

“Markette İşçi Kıyımı hazırlığına karşı işçiler sendikamızda birleşelim.” diyen Mağaza Market-Sen, #MarketteİşçiKıyımı etiketi ile tüm ŞOK ve A101 işçileri yeni çalışma planlarını paylaşıp, itirazını anlatabileceğini belirtti.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar