Bakırköy Belediyesinde “Sıfır zam” a karşı grev

Yoksulluk dayatılan İşçiler coşku ve kararlılık içinde greve çıktı. CHP li belediye başkanlığında sendika ve işçi düşmanlığı derecesine varan yanlış tutum içinde olan Belediye başkanı Bülent  Kerimoğlu eleştiriliyor. Belediye-İş sendikasında örgütlü işçiler belediye yönetiminin “sıfır zam” dayatması karşısında bugün greve başladı. Greve, belediyenin Tiyatro müdürlüğü, Park Bahçeler müdürlüğü, Fen İşleri müdürlüğü ve Temizlik işleri müdürlüğü […]

Yoksulluk dayatılan İşçiler coşku ve kararlılık içinde greve çıktı.

CHP li belediye başkanlığında sendika ve işçi düşmanlığı derecesine varan yanlış tutum içinde olan Belediye başkanı Bülent  Kerimoğlu eleştiriliyor.

Belediye-İş sendikasında örgütlü işçiler belediye yönetiminin “sıfır zam” dayatması karşısında bugün greve başladı. Greve, belediyenin Tiyatro müdürlüğü, Park Bahçeler müdürlüğü, Fen İşleri müdürlüğü ve Temizlik işleri müdürlüğü işçileri katılıyor.

Belediye başkanının sendika düşmanlığı devam ediyor. Belediye başkanı Bülent Kerimoğlu, Genel-İş sendikası üyelerine karşı baskıcı-olumsuz tavrı ve sendikaya tavırlı olması, TİS değil protokol anlaşmasıyla işleri yürütmek istemesine bir halka daha eklendi.

Belediye-İş sendikasıyla “sıfır zam” temelinde sözleşme yapmak (aslında yapmamak tavrıdır bu) ısrarına grevle yanıt verildi.

2020 yılından bu yana TİS yapmaktan kaçan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu en son işçilere yüzde sıfır zam teklif etmesi üzerine Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasında örgütlü işçiler greve çıktı.

Belediye binası önünde konuşan Belediye-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Bayram Özkan ” Her toplu sözleşme dönemi kentlerde daha iyi bir yaşam için mücadele eden arkadaşlarımızın haklı demokratik ve ekonomik talepleri görmezden geliniyor. Yaklaşık 6 aydır süren toplu sözleşme müzakere döneminde her türlü girişimi yapmamıza rağmen sonuç alınamadı. Bakırköy Belediyesi bizim evimiz işyerimiz, sendikamız 36 yıldır bu belediyede örgütlü. Son 4 toplu sözleşmeyi mevcut belediye ile imzaladık, toplu sözleşme sürecinin bir an önce bitmesi için biz emekçiler elimizden geleni yaptık” dedi. Sendikanın iyi niyetli tutumuna rağmen belediye yönetiminin yüzde sıfır zam önerdiğini söyleyen Özkan, “Bu teklifle belediye ben sizinle anlaşmak istemiyorum hatta elinizdeki ekmeğin yarsını istiyorum demektedir. Yani anlaşma yok ister greve çıkın isterse ben ne veriyorsam onu kabul edin diyorlar biz bunu kabul etmedik” ifadelerini kullandı.

2021 Nisan ayında başlayan müzakere sürecinde ücret maddesi konusunda tıkandıklarını söyleyen Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan, “Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun teklifi yüzde sıfır zam oldu. Yüzde sıfır zam teklifine karşı bugün greve çıktık. Biz paranın pul olduğu böyle bir dönemde hakkımızı istiyoruz. Alım gücünün sıfır olduğu bir dönemde sıfır zam teklifi kabul edilemez” dedi.

696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen belediye işçileri için de konuşan Doğan, KHK ile kadroya geçen arkadaşlarımızın da durumları çok kötü, çok zor şartlarda çalışıyorlar. Onlar grev kapsamında değiller onlar için yetki tespiti başvurusu yaptık, onun sonuçlanmasını bekliyoruz. Elbette o arkadaşlarımızın da buradaki greve destekleri sürüyor çünkü Bakırköy’de her kademedeki işçi kötü koşullarda çalışıyor” diye konuştu.

Temizlik işçisi Ercan Gürünlü ise, “Enflasyonun geldiği nokta belli, bütün ürünlere yaklaşık yüzde 50 yüzde 70 arasında zam geldi. Bizim aldığımız ücret enflasyon karşısında ciddi erimiştir. Doların durumu ortada 10 liraya yaklaştı 3 sene önce ücretler 1000 doların üzerindeyken, bugün 500 dolarlara düşmüştür. Bizim tek istediğimiz bu rakın kapanması. Temel problemimiz budur, Belediye Başkanı buna direnmemelidir” dedi.

Greve katılan kadın işçiler de TİS yapılmasını ve enflasyon karşısında insanca geçim sağlayacak ücret almak istediklerini açıkladı.

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar