Metal işçileri 2 Şubat’ta greve çıkıyor

MESS ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası 2 Şubat’ta greve gideceklerini duyurdu. Dün gerçekleştirilen basın toplantısıyla grev kararını açıklayan sendika ve işçi temsilcileri, ‘Greve hazırız’ diyerek, grev hakkına yönelik olası yasakları da tanımayacaklarını ifade etti. Dün İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısıyla grev kararını açıklayan BMİS yöneticileri konuyla ilgili […]

MESS ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası 2 Şubat’ta greve gideceklerini duyurdu.

Dün gerçekleştirilen basın toplantısıyla grev kararını açıklayan sendika ve işçi temsilcileri, ‘Greve hazırız’ diyerek, grev hakkına yönelik olası yasakları da tanımayacaklarını ifade etti.

Dün İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısıyla grev kararını açıklayan BMİS yöneticileri konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler paylaştı.

BMİS, 30 işyerlerinde 12 bin üyesi ile 2 Şubat’ta greve çıkacağını açıkladı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, ”Metal sektöründe hem verilen mücadelesi, hem de sonuçları açısından önemli olan toplu pazarlık süreci devam ediyor. Bu pazarlık, Birleşik Metal İş ve işkolumuzdaki diğer iki sendikaya bağlı 180 işyerinde, 130 bin işçiyi kapsıyor” dedi. .

ejot işçileri greve hazır

Sendika başkanı Adnan Serdaroğlu’nun basın toplantısı açıklamalarından:

“Titizlikle hazırlanmış bilimsel dayanakları olan bir teklif sunduk

Sendikamızın MESS’e sunduğu teklif kılı kırk yararak hazırlandı. Sendikamızın 2017 yılının başında yapmış olduğu “Üye Kimlik Araştırması” ile üyelerimizin ekonomik, sosyal ve çalışma koşulları ile ihtiyaçları ortaya çıkartıldı. Yine aynı şekilde uzman ekibimizin işyeri komiteleriyle yapmış olduğu hazırlık toplantılarında işçilerin talepleri belirlendi ve bu veriler ışında ayakları yere basan, dayanakları sağlam bir toplu sözleşme teklifi hazırlandı.

Bu çalışmaların sonucunda, ortalama saat ücreti 10,39 TL ve ortalama net ücreti ikramiye dahil yaklaşık 2145 TL olan üyelerimiz için ücret zammı belirledik. Ücret zammı talebimiz ilk altı ay için üç kademede iblağ, seyyanen ücret ve kıdem zammı olacak şekilde yaklaşık yüzde 30,47’lik bir artışla net 695 TL olarak belirlendi. Sosyal ödemelerde de talebimiz yüzde 50 civarındadır.

MESS’in ilk olarak yüzde 3,20, karşılığı 70 tl son olarak da yüzde 6,40 oranında yani yaklaşık 140 tl zam teklif etti. MESS’in sosyal ödemelerdeki teklifi ise yüzde 12,80 oranındadır. Böylece, OHAL’e ve Hükümet’e sırtını dayanan MESS işçilere sefalet ücreti önerme cüretini gösterebildi.

Sözleşmenin yürürlük süresi de kamuoyunda ve MESS’in yapmış olduğu açıklamalarda çokça gündeme geldi. Bir önceki dönemde MESS ile bizim dışımızdaki iki sendika anlaşarak

3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalamıştı. Bu dönem metal işçileri 3 yıllık bir toplu sözleşmeyi şiddetle reddetmektedir. O nedenle sözleşmenin yürürlük süresinin 2 yıl olmasında ısrarcıyız.

Bilinmelidir ki Birleşik Metal-İş Sendikası üç yıllık bir sözleşmenin altına imza atmayacaktır.

OHAL uygulaması MESS’in iştahını oldukça kabartmış durumda, sadece sefalet ücreti, ve üç yıllık yürürlük süresi dayatmıyor, ayrıca bir çok idari maddede de kazanılmış haklardan geri adım istiyor. İkramiyelerde gedik açmak, kıdem ve ihbar hakkında artı kazanımları ortadan kaldırmak, deneme süresini uzatmak istiyor.

MESS sendikamızın yeni teklif ettiği maddelere kapıyı tamamen kapatmış durumda. 8 Mart gününde kadın üyelerimiz, 3 Aralık gününde engelli işçiler için talep ettiğimiz ücretli izin hakkı kabul edilmedi. Kiralık işçiliği engelleyen maddemize karşılık, esnek çalışmayı yaygınlaştıracak tekliflerle geldiler. Bugün pek çok işyerinde uygulanan ve Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yapılan sözleşmede yer alan olan tamamlayıcı sağlık sigortası MESS tarafından kabul edilmeyen maddeler arasındadır.

Metal işçisi büyümeden, işyerlerinin kazancından payını istiyor!

Bildiğiniz gibi, 11 Aralık 2017’de son üç çeyrekte büyüme oranı yüzde 11,1 olarak açıklandı. Yıllık büyüme oranları da yüksek bekleniyor Aynı şekilde metal sektörü de 2017 yılında büyüme rekorları kırdı. 2015 yılının Ocak ayında metal sektörünün ihracat içindeki büyümesi yüzde 34’den, Kasım 2017 tarihinde yüzde 45’e ulaştı. Kasım 2015 tarihinde bu oran yüzde 40,5 düzeyindeydi.

Metal sektörü içinde en çok büyüyen sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor. Otomotiv sektöründe 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 16, otomobil üretimi ise yüzde 24 oranında arttı. Bu dönemde toplam üretim 1 milyon 544 bin adet, otomobil üretimi ise 1 milyon 48 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomotiv ihracatı bir yılda 30 milyar doları buldu.

Grev yasağını tanımayacağız!

OHAL’e güvenerek grevlerin yasaklanacağı rahatlığı içinde olan MESS’e ve kamuoyuna grev yasağını tanımayacağımızı çok daha önce açıkladık. Daha önce MESS’den ayrılan işverenlerin kurduğu işveren sendikası EMİS ile yürütülen toplu pazarlıkta işverenlerin kapılmış olduğu rehavete kapılmaması konusunda MESS’i uyardık.

EMİS işyerlerinde de Ocak 2017 de çıktığımız grev yine Bakanlar Kurulu kararı ile erteleme adı altında yasaklanmıştı. Sendikamız grev yasağının tanımadığını açıkladı, grevimizi sürdürdük ve işçiler adına önemli kazanımlarla sözleşmeyi imzaladık”.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar