Metal işçisi ve sendikalar grev, patron lokavt dedi

Metal sektöründeki sendikaların grev kararı almasından sonra işveren sendikası da lokavt kararı aldı. Birleşik Metal İş, Türk Metal İş ve Çelik İş sendikası TİS görüşmelerinde anlaşamayınca 2 Şubatta greve gitme kararı almıştı. İşveren sendikası da bu karara karşı bir kısım fabrikalar için lokavt kararı oluşturdu. Türk Metal İş sendikası da örgütlü olduğu fabrikalarda grev kararını […]

Metal sektöründeki sendikaların grev kararı almasından sonra işveren sendikası da lokavt kararı aldı.

Birleşik Metal İş, Türk Metal İş ve Çelik İş sendikası TİS görüşmelerinde anlaşamayınca 2 Şubatta greve gitme kararı almıştı. İşveren sendikası da bu karara karşı bir kısım fabrikalar için lokavt kararı oluşturdu.

  Birleşik Metal İş sendikası lokavt kararını insanlık suçu olarak nitelendirdi
lokavt kararı korkutmadı

Türk Metal İş sendikası da örgütlü olduğu fabrikalarda grev kararını asarak kararlılığını gösteriyor. İşveren Sendikası Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası (MESS) ile ücret artışında uzlaşamayan Türk Metal-Sen, 2 Şubat’ta yapacağı grev duyurularını yetkili olduğu fabrikalardaki panolara astı.

Örgütlü oldukları işyerlerinde her gün 10 dakika grev öncesi eylem yaparak MESS’e tepkilerini gösterecek olan Türk Metal İş sendikası üyeleri, bu durumu 2 Şubat gününe kadar sürdürecek.

Türk Metal İş sendikası MESS ile yapılan görüşmelerde ücret konularında anlaşma sağlayamamıştı. Sendika ve metal işçileri, metal sektöründe ihracat rekorları kırıldığını ancak bu üretimden paylarına düşeni alamadıklarını, bu adaletsizliğin giderilmesi için hak ettiklerini istediklerini belirtiyor.

Türk Metal-Sen Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Dereli basına yaptığı açıklamada, grev kararının Manisa genelinde de yetkili oldukları 16 fabrikanın panolarına asıldığını ifade etti. 2 Şubat’ta işçinin üretimden gelen gücünü kullanacağını ve iş bırakacağını dile getiren Dereli, “Bu bir savaş ilanı değildir. Bu karar ülkeye milyonlarca kazandıran, ihracat rekorları kıran, üretimde ön sıralarda olan işçilerimizin işverene bir cevabıdır. Bu kararın böyle olmasını aslında biz istemedik. Genel merkezimiz çözümü müzakere ederek aramaya çalıştı. Ancak ciddiye alınmadı. OHAL ile grev kararı alamayacağımızı, bu grevi yapamayacağımızı sandılar. Buna güvendiler. Ama her şeye rağmen genel merkezimiz bu kararı aldı. Mücadelemizden artık geri adım atmak yok. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Mücadelemizde kararlı olduğumuzu göstermek adına grev kararı ise tüm fabrikalara asıldı” diye konuştu.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar