Savaş karşıtı açıklama ve eylemlere yasaklama ve gözaltı

Valilikler Afrin savaşı eleştirileri ve savaş karşıtı eylemlere yönelik yasaklama kararları alıyor. Operasyonun ilk gününden itibaren savaş karşıtı açıklama, barışçıl demokratik eylemlere engelleme ve bu yönde sosyal medya paylaşımı yapan yurttaşlara yönelik olarak da gözaltı işlemleri yapılıyor. Cumhurbaşkanı R.T Erdoğan’ın operasyona karşı çıkanlara gözdağı vererek “Sakın ha bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşenler […]

Valilikler Afrin savaşı eleştirileri ve savaş karşıtı eylemlere yönelik yasaklama kararları alıyor. Operasyonun ilk gününden itibaren savaş karşıtı açıklama, barışçıl demokratik eylemlere engelleme ve bu yönde sosyal medya paylaşımı yapan yurttaşlara yönelik olarak da gözaltı işlemleri yapılıyor.

Cumhurbaşkanı R.T Erdoğan’ın operasyona karşı çıkanlara gözdağı vererek “Sakın ha bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşenler olursa bedelini çok ağır öderler bunu da böyle söylüyorum. Zira bu, bir milli mücadeledir. Bu milli mücadelede karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz, bu böyle bilinsin. Taviz yok, en ufak bir esneklik yok” açıklamasından sonra valiliklerin, emniyetin ve savcılıkların savaş karşıtı eylem ve açıklamalara yönelik tutumlar geliştiriyor.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir gibi şehirlerde valilik yasakları ve OHAL yasağı uygulamaları kapsamında, dün de gözaltılar olduğu bildiriliyor. HDP binalarına ve yöneticilerine yönelik engelleme ve gözaltı işlemlerinin giderek yaygınlaştığı, aralarında gazetecilerinde olduğu yurttaşların gözaltına alındığı haberleri basında yer alıyor.

KOCAELİ VALİLİĞİ SAVAŞ KARŞITI EYLEMLER YANISIRA HAK ARAMA EYLEMLERİNE DE YASAKLAMA GETİRDİ

Kocaeli Valiliği, Afrin operasyonuna karşı barış talebiyle düzenlenecek eylemleri engellemek üzere harekat tamamlanıncaya kadar kentte basın açıklaması, hak arama eylemi, şölen, açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı gibi tüm etkinlik ve eylemleri yasaklayarak izne bağladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklama şöyle: “Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla; söz konusu ‘Zeytin Dalı operasyonunu protesto etmek amacıyla ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım eylem ve etkinlik yapılacağı yönündeki paylaşımlarla toplanma çağrısında bulunulduğuna dair istihbarı bilgiler elde edilmiştir. Yine, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile görevlerinden ihraç edilen ve işe geri dönme talebi ve tek tip elbise uygulamasını protesto maksadıyla basın açıklaması adı altında etkinlik, açlık grevi, oturma eylemi gibi kanuna aykırı olarak düzenlenen eylem ve etkinlikler ile ilgili olarak, güvenlik kuvvetleri tarafından terör örgütlerine yönelik olarak yapılan operasyonlar neticesinde, gözaltı ve tutuklanmaları protesto etmek amacıyla 24 saat esasına göre ilimiz, muhtelif yerlerinde, umuma açık alanlarında açlık grevi, oturma eylemi gibi eylem düzenleneceğine dair istihbarı bilgiler alınmıştır. Bu tür eylemlerin, vatandaşlarımızın umuma açık alanları, parkları istirahat ve dinlenme amacıyla tercih ederek yoğun bir şekilde kullandığı da dikkate alındığında, eylem ve etkinliği gerçekleştiren katılımcı grup, şahıslar ile vatandaşlarımız, arasında sözlü ve fiziksel istenmeyen olayların yaşanmasıyla karşı karşıya geldiği de dikkate alındığında, terör örgütleri tarafından katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapabileceği, böylelikle kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir. Bu nedenlerle; ilimiz genelinde park, bahçe, genel yollar, kamu bina önleri ve umuma mahsus açık ve kapalı alanlarda 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ süresince, umuma mahsus açık veya kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser, şenlik, şölen ve bu gibi toplu eylem ve etkinlikler 5 bin 442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/ C maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2 bin 911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi ve 2 bin 935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda mahallin en büyük mülki idare amiri iznine bağlanmıştır.”

ANKARA’DA GAZETECİ VE SİYASETÇİLERE GÖZALTI

Ankara Valiliği, Afrin operasyonunu protesto için kentte yapılacak eylemler sırasında bombalı saldırı olabileceği istihbaratı bulunduğunu açıkladı ve harekat sona erene kadar kentte izin alınmadan eylem yapılamayacağını duyurdu.

Ankara’da Afrin ile ilgili açıklama ve paylaşımlar yapan HDP’li yöneticiler ile gazeteciler gözaltına alındı. İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK ve Cezaevleri Komisyonu Üyesi Nuray Çevirmen gözaltına alındı. Yine İHD Ankara yönetici Adnan Vural’ın da evinde arama yapan polisler, Vural’ı gözaltına almadı. Yönetmen Fatin Kanat’ın evine de baskın düzenlendiği ancak evde olmadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar: Osman Konukçu, Mezopotamya Ajansı Muhabiri Hayri Demir (Gazeteci), HDP Ankara İl Yöneticisi Zeyno Bayramoğlu, HDP Çankaya ilçe yöneticisi Aslı Bayramoğlu, HDP PM üyesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski başkan Kemal Bülbül, Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş (Gazeteci).

İSTANBUL’DA GÖZALTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de 18 kişi hakkında savcılık, yakalama ve gözaltı kararı çıkarttı.

Kadıköy ilçesinde kitlesel savaş karşıtı basın açıklama eylemi polis engellemesi sonucu gerçekleştirilemedi. Dağılan kitle saokak aralarında sloganlar attığı ve gözaltına alınanların olduğu basına yansımıştı.

İstanbul Avcılar ilçesinde de HDP kitlesinin olası savaş karşıtı eylemine yönelik olarak ilçe binasının ablukaya alındığı bildirildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı“nın başladığı 20 Ocak tarihinden itibaren sosyal medya paylaşımlarından dolayı 57 kişi hakkında re’sen soruşturma başlattı. İstanbul’da başlatılan soruşturmada Halkın Nabzı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Artı Gerçek yazarı İshak Karakaş da gözaltına alındı.

Konuya ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Türkiye sınırları ve bölgede güvenliği sağlamak amacıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerince ‘Zeytin Dalı’ adlı harekatın başlatıldığı 20 Ocak 2018 tarihinden itibaren Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125/3-a, 216-1, 199 ve 301. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde tanımlanan ‘Kamu görevlisine hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Türk Milletini, T.C. devletini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama’ ve ‘Terör örgütü propagandası yapma’ suçlarının unsurlarını oluşturan yazılar yayınladıkları belirlenen 57 kişi hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca yasal gereği yapılmak üzere re’sen soruşturma başlatılmış olup, suç teşkil eden benzeri eylemlere ilişkin araştırmalar da devam etmektedir.”.

DİYARBAKIR’DA YASAK VE GÖZALTILAR

Diyarbakır’da da Afrin operasyonuyla ilgili sosyal medya paylaşımlarından ötürü 30 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da başlatılan soruşturma kapsamında T24 internet sitesi yazarı Nurcan Baysal da gözaltına alındı. Baysal’ın gece yarısı Diyarbakır’da bulunan konutuna düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Afrin’e yönelik operasyona sosyal medyadan tepki gösterenlere yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazeteci İsmail Eskin ile avukat Sıdkı Zilan’ın evlerine polis baskın düzenledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Diyarbakır’daki evinin önünde gözaltına alındı. Güven, ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü. Güven hakkında dün Afrin ile ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı soruşturma açılmıştı.

Gaziantep Şehitkamil  ilçesinde dün HDP binasında Afrin Operasyonu için basın açıklaması yapılmıştı. Bugün bina polis tarafından ablukaya alındı.

İZMİR’DE YASAK ve EGE’DE OPERASYONLAR: 27 GÖZALTI

İzmir’de dün HDP’nin bugün de İzmir emek ve demokrasi güçlerinin yapmak istedikleri eylemler Valilik tarafından yasaklandı. İzmir Valiliği yasağa gerekçe olarak devam eden OHAL’in verdiği yetkileri ve güvenlik sorununu gösterdi. Yasak, kurum temsilcilerine telefonla bildirildi.

BASIN TOPLANTISI İLE PROTESTO EDİLDİ

İzmir’de dün HDP’nin bugün de İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin yapmak istedikleri eylem, Valilik tarafından yasaklandı. İzmir Valiliği yasağa gerekçe olarak devam eden OHAL’in verdiği yetkileri ve güvenlik sorununu gösterdi. Yasak, kurum temsilcilerine telefonla bildirildi.

Valiliğin yasak kararı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi. Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube’de gerçekleşen basın toplantısında açıklamayı okuyan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, ilk olarak İzmir Valiliği’nin yasak kararına değinerek ” Bu durumu kınıyor bu tür faşizan tekçi uygulamaları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha  yüksek sesle dile getiriyoruz. İzmir’de ve diğer illerde uygulanan yasaklar, iktidarın bu savaşı ne kadar kırılgan bir zeminde yürüttüğünü, elinin ne kadar zayıf olduğunu göstermektedir. Afrîn savaşını alkışlamak dışında her sözün yasaklandığı, toplumsal muhalefetin doğrudan tehditlerle bertaraf edildiği bu düzene boyun eğmeyeceğiz” dedi.

HDP’ye yönelik başlatılan operasyonlar Ege illerine de sıçradı. Aralarında İzmir İl Eş Başkanı Çerkez Aydemir’in ve Çiğli Halkevleri Şube Sekreteri Elçin Dönder’in de bulunduğu 27 HDP’li sosyal medya üzerinden operasyonlara karşı paylaşımlarda bulunduğu için evleri basılarak gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri bu sabah erken saatlerde İzmir, ilçeleri Menemen, Torbalı, Bayındır ve Çeşme ile Denizli ve Manisa’da belirlenen adreslere eş zamanlı baskınlar yaptı.

Operasyona gerekçe olarak TSK’nin Afrin’e düzenlediği ‘Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili sosyal medya üzerinden “PKK ve PYD propagandası yapmak” ve “halkı sokaklara yönlendirici açıklamalarda bulunmak” olduğu iddia ediliyor.

İzmir’de yapılan eş zamanlı operasyonda aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Aydın Çetinkaya, HDP İzmir İl Eşbaşkanı Çerkez Aydemir, Balçova ilçe yöneticisi Semra Mira’nın da olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar TEM Şube’ye götürüldü.

İzgazete haberine göre dün de, Afrin’e yönelik askeri müdahaleye karşı metroda konuşma yapan üniversiteliler, Bornova Küçükpark’a basın açıklaması yapmak için gittikleri sırada yolda gözaltına alındı. 4 üniversiteli Büyükpark’ta gözaltına alınırken, 1 üniversiteli ise Küçükpark Meydanı’nda 5 polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Polis gözaltılara tepki gösteren esnafları tehdit ederken, muhabirimizin de görüntü almasına engel olmaya çalıştı. Gözaltına alınan üniversiteliler sağlık kontrollerinin ardından İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Muğla’da ise dün başlayan operasyonlarda HDP İl Eşbaşkanı Fatoş Ay ve HDP yöneticisi Mehmet Polat ile haklarında yakalama kararı olduğu belirtilen 4 kişinin daha gözaltına alındıkları bildirildi. Gözaltına alınanlar, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Manisa ve Denizli’de de yapılan ev baskınlarında da en az 6 kişinin gözaltına alındı.

BURSA’DA 6 GÖZALTI

Bursa’da da 6 kişi, evlerine yapılan baskınla “örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanların dosyasına “gizlilik kararı” getirildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar