Sendika başkanına alınan 1 milyonluk makam aracı tartışma yarattı

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök’e, 1 milyon TL’ye Audi marka makam aracı alınındı. İşçi aidatlarının kullanımı ve lüks tüketim bağlantılı haberlerle, şeker fabrikaları özelleştirilmesinde sendikanın etkisizliği ve eleştiriler gündem oldu. Sendikaların işçi hakları mücadelesi yerine, sendika yöneticilerinin magazin haberleriyle işçileri ve toplumsal gündemi oluşturması ülkemize özgü bir olgu değil herhalde… Şeker-İş Sendikası şeker fabrikalarının özelleştirilmesine […]

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök’e, 1 milyon TL’ye Audi marka makam aracı alınındı. İşçi aidatlarının kullanımı ve lüks tüketim bağlantılı haberlerle, şeker fabrikaları özelleştirilmesinde sendikanın etkisizliği ve eleştiriler gündem oldu.

Sendikaların işçi hakları mücadelesi yerine, sendika yöneticilerinin magazin haberleriyle işçileri ve toplumsal gündemi oluşturması ülkemize özgü bir olgu değil herhalde…

Şeker-İş Sendikası şeker fabrikalarının özelleştirilmesine cılız da olsa “karşı çıkmış”, ancak bu konuda pek de etkili olamamıştı. Sendika ve örgütlü üyesi işçiler de, fabrika işgalleri gibi mücadeleci bir karşı koyuşla fabrikaların ucuza fiyatlarla yandaş patronlara satılmasını engelleyememiş, bürokratik ve uzlaşmacı tarz nedeniyle seyirci kalınarak durumu kabullenmişlerdi. Basın açıklamaları ve diplomatik sızlanmalar gibi pasif etkinlikler yürütülmüş ve doğal olarak da fabrikalar bir bir satılmıştı.

Şeker-İş Sendikası’nın Başkanı İsa Gök, piyasada değeri 1 milyon TL’yi bulan bir makam aracı aldıktan sonra yaptığı açıklamada, konunun gündeme gelmesini “Araba arızalandı, mecbur kaldık aldık. Uzun yola gidiyoruz. Hem hızlı hem de güvenli olması gerekiyordu… Mercedes aldığında da bir yığın dert oluyor, diğer arabalarda da dert bitmiyor. Kars’a, Ağrı’ya, Muş’a her yere gidiyorum. Ne gerekiyorsa o yapıldı, bu konulara mı kalındı” karşı eleştiri de içeren sözleriyle karşıladı.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, Gök için alınan Audi marka A6 Sedan 3.0 Quattro marka aracın donanımsız fiyatı 138 bin 192 Avro düzeyinde bulunuyor. Bu rakam TL bazında 970 bin 318 liraya karşılık geliyor. Donanım eklendikçe otomobilin fiyatı yükseliyor. Trafik bilgilerine göre de aracın trafiğe çıkış tarihi 18 Eylül 2018.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler