Çankaya belediyesi Norm Altaş işçi grevini mahkeme engelledi

Ankara 12. İş Mahkemesi “usulüne uygun grev kararı alınmadığı” gerekçesiyle Çankaya Belediyesi taşeron şirketi Norm Altaş’ta çalışan işçilerin 18 Aralık’ta başlatacağı grevin durdurulmasına karar verdi. DİSK Nakliyat-İş sendikası açıklamasında “Çankaya Belediyesi Norm Altaş’ta yasal grevimiz Ankara 12. İş Mahkemesi tarafından hukuksuz ve keyfi olarak durduruldu. Protesto ediyoruz” denildi. Nakliyat-İş: “Sendikalaşma hakkına yönelik fiili bir saldırı” […]

Ankara 12. İş Mahkemesi “usulüne uygun grev kararı alınmadığı” gerekçesiyle Çankaya Belediyesi taşeron şirketi Norm Altaş’ta çalışan işçilerin 18 Aralık’ta başlatacağı grevin durdurulmasına karar verdi.

DİSK Nakliyat-İş sendikası açıklamasında “Çankaya Belediyesi Norm Altaş’ta yasal grevimiz Ankara 12. İş Mahkemesi tarafından hukuksuz ve keyfi olarak durduruldu. Protesto ediyoruz” denildi.

Nakliyat-İş: “Sendikalaşma hakkına yönelik fiili bir saldırı”

Nakliyat-İş’in toplu iş sözleşmesi sürecini anlatarak, belgelerle itiraz etmesine karşı mahkeme itirazı keyfi bir şekilde reddetti. Sendika yayımladığı açıklama söyle:

Bu son dönemde hukuksal süreçlerde sıkça gördüğümüz “Ben yaptım. Oldu” tavrıdır. Kesinlikle hukuki değildir. Çankaya Belediyesi/Norm Altaş Taşeronunun yaptığı, işçilerin hak arama mücadelesine, Anayasal ve yasal teminat altındaki sendikalaşma hakkına yönelik fiili bir saldırıdır. Mahkemenin buna alet olması ayrıca düşünülmesi gereken bir konudur.

Ancak Çankaya Belediyesi/Norm Altaş taşeronu amacına ulaşamayacaktır. İstediği kadar mahkemeleri dahi kullanarak grev kırıcılığı, işçileri işten atarak işçi düşmanlığı yapsın kaybeden kendisi olacaktır.

Norm Altaş işçileri haklı mücadelelerini başarıya ulaştıracaklardır. Er geç Çankaya Belediyesi/Norm Altaş taşeronundaki işçiler sendikalı, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine kavuşacaklardır. Bu konuda sendikamız her türlü yasal ve meşru mücadele yöntemini sonuna kadar kullanacaktır.

İşten atılan üyemiz 12 işçi işe geri alınana kadar ne grevin durdurulması, ne de baskılar mücadelemizi engelleyemeyecektir.

Sendika, CHP’li belediyeyi sendikal örgütlenme hakkına saygı göstermediğini ve başka belediyelerde işçi taşıyarak grev kırıcılığı yapmakla suçluyor.

Öte yandan, Çankaya Belediyesi Norm Altaş İşçilerinin, grev kırıcılığına ve işten atmalara karşı, hak-hukuk-adalet İçin 17 Aralık Pazar Günü CHP Genel Merkezine yürüyüş düzenleneceğini de açıkladı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar