Yunanistan emekçileri “kemer sıkma” anlaşmasını grevle protesto etti

Yunanistan’da Cipras hükümetinin kreditörlerle “kemer sıkma” temelinde yaptığı anlaşmalar, Perşembe günü kamu ve özel sektör emekçilerinin 24 saatlik genel greviyle protesto edildi. Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME), Yunanistan Devlet Demiryolları (OSE), Yunanistan Denizciler Federasyonu (PNO), Sivil Havacılık Kurumu’nun (YPA), toplu sözleşmeler, grev hakları ve […]

Yunanistan’da Cipras hükümetinin kreditörlerle “kemer sıkma” temelinde yaptığı anlaşmalar, Perşembe günü kamu ve özel sektör emekçilerinin 24 saatlik genel greviyle protesto edildi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME), Yunanistan Devlet Demiryolları (OSE), Yunanistan Denizciler Federasyonu (PNO), Sivil Havacılık Kurumu’nun (YPA), toplu sözleşmeler, grev hakları ve asgari ücretin artırılması çağrısıyla grev kararı alarak eyleme katıldılar.

Hastanelerde acil servislerin dışında hizmet verilmedi. Sağlık çalışanları, eğitimciler, gazeteciler, avukatlar, şehir hatları, limanlarda denizciler ve hava ulaştırma işçileri, enerji ve metal işçileri, emekliler, banka çalışanları, devlet kurumları emekçileri, gençlik örgütleri ve sendikal federasyonlar greve katıldı.

Alınan karar doğrultusunda Perşembe günü 24 saat süren grevin gösteri ve yürüyüşleri üç alanda gerçekleşti. Öğle saatlerinde de konfederasyonlar Klatmonos meydanında, greve katılan Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) ise merkezi meydanlardan olan Omonia da gösteri yaptı.

Konfederasyonlar Meclis önüne kadar yaptıkları yürüyüşten sonra dağılırken, PAME önce meclise sonra da ABD Büyükelçiliğine yürüdü. Birçok sendikal federasyon eyleme katıldı.

Diğer gösteri ise ulusal müzenin bulunduğu meydanda toplanan meclis dışı sol parti ve örgütlerle Sınıf Sendikaları Platformu adını taşıyan 10′un üzerinde sendika şubesi tarafından gerçekleştirildi. Eyleme gençler de  destek verdi.

Sendikalar, sanayicilere, hükümete karşı şu talepleri gündeme getirdiler:

– Toplu sözleşmelerin imzalanması ve en düşük ücretin yeniden 751 avroya yükseltilmesi

– Sektörlerde toplusözleşmelerin geri getirilmesi ve zorunlu kılınması

– Grev hakkına el uzatılmaması

– Düşük gelirlerin vergiden muaf tutulması

– Bankalara olan borçlar nedeniyle evlere el konulmaması ve bankalar tarafından satışının yasaklanması

– Pazar ve bayram öncesinde ticari işyerlerinin açılmaması

– Herkese sağlık ve eğitim hakkı

– İşsizlerin güvence altına alınması

– 2018 bütçesinin yeniden planlanması ve plan içinde yer alan tüm kesintilerin kaldırılması.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar