Avrupa limanlarında baskılara karşı iki saat iş bırakılacak

İspanya’da işçi haklarına yönelik saldırıları ve Avrupa Birliği ülkelerinde izlenen neoliberal politikaları protesto amacıyla yarın öğleden önce iki saatlik iş bırakma eylemi yapılacak. Avrupa’nın tüm limanlarındaki işçilere iş bırakma çağrısı yapan Uluslararası Liman İşçileri Konseyi (IDC) Sendika açıklamasında “İş bırakmamızın iki nedeni var. Birincisi İspanyadaki liman işçilerini ulusal hükümetle yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle verdikleri mücadeleyi desteklemek […]

İspanya’da işçi haklarına yönelik saldırıları ve Avrupa Birliği ülkelerinde izlenen neoliberal politikaları protesto amacıyla yarın öğleden önce iki saatlik iş bırakma eylemi yapılacak.

Avrupa’nın tüm limanlarındaki işçilere iş bırakma çağrısı yapan Uluslararası Liman İşçileri Konseyi (IDC) Sendika açıklamasında “İş bırakmamızın iki nedeni var. Birincisi İspanyadaki liman işçilerini ulusal hükümetle yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle verdikleri mücadeleyi desteklemek ve Avrupa Birliğinin işçiler ve sendikalar aleyhine yürüttüğü ultra liberal politikalara karşı savaşmak” denildi

Açıklamada IDC’nin, limanlarda iş güvencesine yönelik her türlü saldırıya ve işçilerin çıkarlarına karşı olan özelleştirmelere karşı çıkacağı da vurgulandı.

Evrensel gazetesinin aktardığı haberde, İspanyol liman işçileri muhafazakar hükümetin işten atılmaları kolaylaştıran yasal düzenlemelerine karşı mücadele verdiği belirtildi. İDC’nin bir iddiasına da yer verildi. Buna göre, İspanya hükümetinin girişimleri Avrupa Komisyonu tarafından da destekleniyor.

IDC Genel Koordinatörü Jordi Aragunde konuyla ilgili, “İspanya Çalışma Bakanı İñigo de la Serna ve ekibi, liman sektöründeki istikrarsızlık karşısında büyük sorumsuzluk gösterdiler. Yeni yasal düzenleme şirketler ve işçiler arasında imzalanan sözleşmelere uymadığı gibi Avrupa Adalet Divanının liman işçilerinin haklarına yönelik kararlarla da çelişiyor” dedi. Buna göre 6 bin İspanyol liman işçisi işini kaybetmekle karşı karşıya. Aragunda, şirketler ve hükümetlerin neoliberal politikaları liman işçilerin sosyal kazanımlarını da hedef aldığına ve limanda güvencesiz işlerin arttığına dikkat çekti.

Uluslararası Liman İşçileri Konseyi açıklamasında ayrıca, “IDC limanlarda iş güvencesizliğini artıran her türlü girişime, işçilerin çıkarlarına karşı olan her biçimdeki özelleştirmelere, Avrupa Birliğinin kazanılmış sosyal standartlerın düşürülmesine yönelik politikalarına, büyük armatörlerin ve liman şirketlerinin baskılarına, sendika düşmanlığına ve her türlü ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşıdır” denildi.

Avrupalı liman işçilerinin talepleri ise şöyledir:
-Tüm liman işçilerine eşit muamele; eşit işe eşit ücret
-Tüm liman işçileri için toplu görüşme ve toplu sözleşme.
-İstihdamı ve gelişim hedefleyen “insani” tersaneler kurulması, buralarda uluslararası kurallara uyulması.
-İşçiler lehine sosyal düzenlemeler yapılması, büyük şirketlerin ve lobilerin baskılarına son verilmesi.

 

emek.org tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar