Emekli maaşında kesinti önerisi Arjantin’i karıştırdı

Gösteri yaparken çatışmaların ortasında kalan 70 yaşındaki Cristina Sanmero, “Bizi savunacak kimse yok. Şu yaşımda buraya gelmek ve 30 yıllık emeğimi savunmak zorunda kalıyorum. Yaşlıların elinden almanın daha kolay olduğunu düşünen ahmak insanlar tarafından yönetiliyoruz” dedi. Arjantin’de emekli maaşları ve yoksul ailelere yapılan yardımlarda kesinti yapılması önerisine karşı sendikalar, emekliler ve yoksullar, sokak gösterilerinde kendilerini […]

Gösteri yaparken çatışmaların ortasında kalan 70 yaşındaki Cristina Sanmero, “Bizi savunacak kimse yok. Şu yaşımda buraya gelmek ve 30 yıllık emeğimi savunmak zorunda kalıyorum. Yaşlıların elinden almanın daha kolay olduğunu düşünen ahmak insanlar tarafından yönetiliyoruz” dedi.

Arjantin’de emekli maaşları ve yoksul ailelere yapılan yardımlarda kesinti yapılması önerisine karşı sendikalar, emekliler ve yoksullar, sokak gösterilerinde kendilerini engellemeye çalışan polisle çatıştı.

Çatışmalarda polis memurları, emekliler ve gazetecilerin de bulunduğu yaklaşık 150 kişinin yaralandığı ve 50 kadar göstericinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Bir günlük grev nedeniyle birçok hizmet yanı sıra uçak seferleri de yapılamadı.

Kitlesel sokak eylemleri nedeniyle Arjantin senatosunda kabul edilen önerinin, eylemlerin sürmesi endişesiyle Kongrede görüşülmesi ertelendi.

Bu öneriyle bütçede yaşanan açıkların kapatılması amaçlanıyordu.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar