Almanya’da Ryanair havayolu grevi: 150 sefer iptal edildi

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) ve Birleşik Hizmet Sendikası’na (Ver.di) bağlı Ryanair pilotlarının ve kabin görevlerinin Almanya genelinde iş bırakma eylemi yapılıyor. Grev eylemiyle Ryanair pilotları için çalışma koşullarının ve çalışanlara ödenen ücretlerin iyileştirilmesi hedefleniyor. Almanya’da, İrlanda  kaynaklı Ryanair havayolu şirketinde görevli pilotların ve kabin görevlilerinin 1 günlük iş bırakma eylemi Perşembe günü öğle […]

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) ve Birleşik Hizmet Sendikası’na (Ver.di) bağlı Ryanair pilotlarının ve kabin görevlerinin Almanya genelinde iş bırakma eylemi yapılıyor.

Grev eylemiyle Ryanair pilotları için çalışma koşullarının ve çalışanlara ödenen ücretlerin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Almanya’da, İrlanda  kaynaklı Ryanair havayolu şirketinde görevli pilotların ve kabin görevlilerinin 1 günlük iş bırakma eylemi Perşembe günü öğle saatlerinde sona erecek.

Grev nedeniyle 400 planlı uçuştan 150’si iptal edildi.

“Çalışma koşulları ve ücretler iyileştirilsin”

Ryanair’den greve ilişkin yapılan açıklamada ise tehditlerde bulunuldu. Daha fazla grev olması halinde Almanya’da personel kısıtlamasına ve çıkarımlara gidileceği ve bazı üslerin kapatılabileceği uyarısında bulunuldu.

İrlanda havayolu şirketi, ‘ücret ve çalışma koşullarıyla ilgili’ anlaşmazlığın İrlandalı bir arabulucu tarafından çözülmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

VC ise İrlandalı bir arabulucunun Alman yasası hakkında yeterli bilgiye sahip olamayacağını ve bu nedenle bu davada hakem olarak hareket etme yetkisinin bulunmadığını savunuyor.

VC, söz konusu grev girişimiyle Ryanair pilotları için çalışma koşullarının ve çalışanlara ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor.

Ryanair grevleri

Ryanair’de temmuz ayında İspanya, Belçika, Portekiz ve İtalya’da kabin görevlileri greve gitmiş, şirketin 100 bin yolcuyu etkileyen 600 uçuşu iptal edilmişti.

Ayrıca ağustos ayında da çalışma koşullarını protesto eden pilotlar, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç ve İrlanda’da eş zamanlı greve gitmişti.

37 ülkede 86 havaalanında faaliyet gösteren ve geçen yıl 130 milyon yolcu taşıyan Ryanair, Noel tatili öncesindeki büyük bir grevi de sendikaları tanımama kararından geri adım atarak son anda önlemişti (dış haberler)

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler