Avrupa’da Ryanair pilotları 5 ülkede 1 greve gitti

Irlanda şirketi Ryanair’in pilotları, çalışma koşullarını protesto etmek için 5 Avrupa ülkesinde greve gitti. 396 uçuşun iptaline neden olan grevden 55 binden fazla yolcu etkileniyor. Ryanair’in 33 yıllık tarihindeki en büyük pilot grevine ilişkin havayolu şirketinden yapılan açıklamada, Almanya’da 250, Belçika’da 104 ve İsveç, İrlanda ile Hollanda’da 42 uçuşun iptal edileceği bildirildi. Sendikaların çağrısıyla 5 […]

Irlanda şirketi Ryanair’in pilotları, çalışma koşullarını protesto etmek için 5 Avrupa ülkesinde greve gitti. 396 uçuşun iptaline neden olan grevden 55 binden fazla yolcu etkileniyor.

Ryanair’in 33 yıllık tarihindeki en büyük pilot grevine ilişkin havayolu şirketinden yapılan açıklamada, Almanya’da 250, Belçika’da 104 ve İsveç, İrlanda ile Hollanda’da 42 uçuşun iptal edileceği bildirildi.

Sendikaların çağrısıyla 5 Avrupa ülkesinde greve giden pilotlar, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, maaşlarının artırılması ve Ryanair’in merkezinin bulunduğu İrlanda’nın değil çalıştıkları ülkelerin yasalarına tabi olmak istiyor.

Pilotların 10 Ağustos Cuma günü saat 03.01 ile 11 Ağustos Cumartesi günü 02.59 arasında 5 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştireceği iş bırakma eylemi, toplamda 396 uçuşun iptaline neden olacak.

Bu, havayolu şirketinin yaklaşık 6 uçuşundan birisinin iptal edilmesi anlamına geliyor.

Avrupa’da uçuşların yoğun olduğu yaz sezonunda gerçekleşen bu iptallerin 55 binden fazla yolcuyu etkilemesi bekleniyor. En çok etkilenecek ülkelerin başında ise 42 bin yolcu ile Almanya geliyor.

Sendikanın talepleri

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’nın en büyük ucuz havayolu şirketlerinden olan İrlanda merkezli Ryanair’in Almanya’daki pilotları için  “çalışma koşullarının ve maaşların iyileştirilmesi” amaçlı görüşmelerin sonuçsuz kaldığı, pilotların greve çağrıldığı belirtildi.

Sendika ile firma yönetimi arasında yapılan görüşmelerde sonuca varılamadığı, Ryanair’in pilotların talepleri doğrultusunda adım atmayıp eski teklifini yinelediği belirtildi.

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) grevin Ryanair pilotlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin arttırılması için bir düzenleme talep ediyor.

Sendika başkanı Martin Locher, şirketten ücret ve çalışma koşullarında iyileştirme talep ettiklerini belirterek, “Pilotların maaşlarında artış olmaksızın iyileştirmeler düşünülemez. Görüşmeler sırasında Ryanair maaş artışı talebini dikkate almadı ve çözüm konusunda çaba göstermedi. Grevden tek başına Ryanair sorumludur.“ dedi.(Emekorgtr – dış haberler)

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar