Arjantin’de kemer sıkma politikalarına karşı çıkan işçiler meydanlarda

Arjantin’de IMF ile borç anlaşması imzalayan Faşist Macri hükümetinin kemer sıkma politikalarını kabul etmeyen emekçiler bugün greve çıkıyor. Arjantin’de IMF ile borç anlaşması imzalayan ve kemer sıkma politikaları uygulayan faşist Macri hükümetine “diz çökmekten dizleri paralandı” diyerek tepki gösteren emekçiler dün sokaklara çıktı. Bugün ise ülke genelinde grev var.  Tekstil sanayinden sağlık sektörüne, kamyonculardan banka […]

Arjantin’de IMF ile borç anlaşması imzalayan Faşist Macri hükümetinin kemer sıkma politikalarını kabul etmeyen emekçiler bugün greve çıkıyor.

Arjantin’de IMF ile borç anlaşması imzalayan ve kemer sıkma politikaları uygulayan faşist Macri hükümetine “diz çökmekten dizleri paralandı” diyerek tepki gösteren emekçiler dün sokaklara çıktı.

Bugün ise ülke genelinde grev var.  Tekstil sanayinden sağlık sektörüne, kamyonculardan banka emekçilerine kadar geniş bir kesimin katılıyor.

EMEKÇİLER SOKAKTA

Latin Amerika ülkesi Arjantin’de Genel İş Konfederasyonu (CGT) çağrısıyla bugün ülke genelinde greve çıkacak emekçiler dün de kitleler halinde sokaklara çıkarak IMF’den borç alan sağcı hükümeti ve ekonomi politikalarını protesto etti.

Pazartesi günü Başkent Buenos Aires’de Arjantin İşçi Merkezi (CTA) isimli sendika konfederasyonu üyesi on binlerce emekçi, yanı sıra çeşitli emek ve kitle örgütleri Plaza del Mayo’da (Mayıs Meydanı) buluşarak, Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin kemer sıkma politikalarına tepki gösterdiler. Dev yürüyüş ve mitingde hükümetin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı borç anlaşması da protesto edildi.

CTA’nın, Barrios de Pie (Mahalleler Ayakta), Ulusal Model İçin Sendikal Cephe (FSMN), Mücadeleci Sınıf Hareketi (CCC) gibi emek örgütleriyle birlikte organize ettiği iş bırakma ve eylemlerinin 36 saat süreceği açıklandı.

“HALK UMUDU YENİDEN İNŞA EDECEK”

Meydanda bir konuşma yapan CTA Başkanı Hugo Yaski, “Arjantin, Brezilya ve bölgeyi dünyanın arka bahçesi olarak görenlerin önünde diz çökmekten Macri’nin dizleri paralanmış olmalı” dedi.  Yaski, “55 darbesinin ardından yaptığımız gibi, diktatörlük dönemi soykarımının ardından ya da 90’ların neoliberalizminin ardından olduğu gibi, bu halk çocukları için dönüşümü sağlayacak umudu yeniden inşa edecektir” ifadelerini kullandı. Yaski, “Ekonomik model değişene kadar” eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

CTA’nın bölgesel başkanı Pablo Micheli de, bundan sonra binlerce grev ve yürüyüş hayata geçireceklerini belirterek, “Bir tek grev yetmez. Bu ekonomik model gidecek, hükümeti bırakın ve Arjantin’i daha iyiye götürmek isteyenler yönetsin” diye konuştu.

Macri hükümeti, kamuda kitlesel işten atmalar, tasarruf politikaları ile gündeme gelmiş. ABD’de ile önceki sosyal demokrat/Peronist hükümet dönemindeki uzaklaşmayı tersine çevirerek yeniden bölgesel iş birliğine başlamış ve başta Venezuela karşıtı politikalar olmak üzere ABD’nin bölgesel planlarına eklemlenmişti. (Dış haberler)

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler