İstanbul-Taksim’de Filistin-Kudüs eylemi

ABD başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanıması ve yaşanan gelişmeler üzerine, Filistin’e destek için dün akşam Taksim-Tünelde BDS Türkiye tarafından eylem yapıldı. Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ve İsrail işgalinin protesto edildiği eylemde “Kudüs Filistinlilerindir!” pankartı ve Filistin bayrakları açıldı. BDS Türkiye adına açıklamayı Ümit Doğru okudu. Trump’ın kararının teşhir edildiği açıklamada bunun […]

ABD başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanıması ve yaşanan gelişmeler üzerine, Filistin’e destek için dün akşam Taksim-Tünelde BDS Türkiye tarafından eylem yapıldı.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ve İsrail işgalinin protesto edildiği eylemde “Kudüs Filistinlilerindir!” pankartı ve Filistin bayrakları açıldı.

BDS Türkiye adına açıklamayı Ümit Doğru okudu. Trump’ın kararının teşhir edildiği açıklamada bunun 100 yıl önceki Balfour deklarasyonu ile eşdeğer olduğu ve İsrail’in işgalini meşrulaştırmak olduğu ifade edildi.

Türkiye hükümetinin sözde çıkışlarına rağmen gerçekte İsrail ile işbirliği teşhir edilen açıklamada, İsrail’le birlikte Filistin doğalgazının satılmak istendiği belirtilerek İsrail ile bütün ilişkilerin kesilmesi gerektiği ifade edildi. Emperyalistlerin başka ülkeler üzerinden politika yapmaması, Kudüs kararının geri çekilmesi ve Filistin’in özgürleşmesi için mücadelenin süreceği vurgulandı.

İsrail ile ekonomik, siyasî, askeri bütün ilişkilerin dünya genelinde kesilmesi çağrısı ile açıklama sonlandırıldı.

Ardından sözü Filistinli Hasan Tahravi aldı. ABD’nin imzaladığı kararın kendileri için yok hükmünde olduğunu söyleyen Tahravi, doğusu ve batısı ile tek bir Kudüs olduğunu ifade etti.

Eylemde “Elçi defolsun ilişkiler kesilsin!”, “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot!’, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!” sloganları atıldı. (Kaynak:K.Bayrak )

  • BDS Türkiye: Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar –İngilizce: Boycott, Divestment and Sanctions, BDS

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar