HDP: Bu bir operasyon değil, ‘işgaldir’

HDP açıklamasında “Herkesi işgale tutum almaya ve Efrin direnişi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.” Dedi. Bu bir operasyon değildir ‘işgaldir’ diyen HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, “Bu suça hiç kimse ortak olmamalıdır. Bütün savaş karşıtlarını bu işgale karşı demokratik tepkilerin göstermeye davet ediyoruz.” Dedi. HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, HDP Genel Merkezinde Kadın Meclisi sonrasında Efrin’e ilişkin açıklama yaptı. […]

HDP açıklamasında “Herkesi işgale tutum almaya ve Efrin direnişi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.” Dedi.

Bu bir operasyon değildir ‘işgaldir’ diyen HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, “Bu suça hiç kimse ortak olmamalıdır. Bütün savaş karşıtlarını bu işgale karşı demokratik tepkilerin göstermeye davet ediyoruz.” Dedi.

HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, HDP Genel Merkezinde Kadın Meclisi sonrasında Efrin’e ilişkin açıklama yaptı. Kemalbay’ın açıklamasından önemli başlıklar ve vurgular şöyle:

“Bugün burada Kadın Meclisinin olağan toplantısını gerçekleştirirken, Diyarbakır’dan kalkan uçakların Efrin’i bombaladıklarını öğrendik. Zeytin Dalı adı altında bir operasyon düzenlendiği söyleniyor. Bütün iktidarların tarihinde böyle olmuştur. Ne zaman bir işgal, saldırı, operasyon olsa barışla anılan bir isim bulunur.

‘Bir işgal ile karşı karşıyayız…’

Bu operasyon bir işgaldir. Efrin’e ve Rojava’ya yönelik bir işgal ile karşı karşıyayız. Efrin’de yaklaşık bir milyondan fazla halk yaşıyor. Belki de çatışmanın olmadığı yegane yerlerden biri Efrin. Savaştan kaçan insanların önemli bir bölümü kendilerini Efrin’de güvenceye aldılar. Efrin’de ağırlıklı olarak Kürt halkı yaşıyor. Kürtler, Asuriler, Ermeniler, Araplar birlikte demokratik bir meclis oluşturarak bu savaş koşullarında demokratik bir yapılanmayı hayata geçirmeye çalışan özgün bir yerdir Efrin. AKP, Erdoğan-Bahçeli iktidarı tarafından güya Efrin’den Türkiye’ye yönelik bir saldırı varmış gibi bir yalanı uyduruluyor…

‘Duygu kopuşunu yaratacak bir işgal girişimidir’

Siyasi bir çözüm için önemli adımlar başlamış olan demokratik süreci sabote eden ve çatışmayı kışkırtan bir adım olmuştur. Türkiye devleti ve egemen sistemi bu saldırıyı şuan için gerçekleştirmiş oluyor. İdlib operasyonu olduğunda bunu engellemek istiyoruz demişlerdi. Efrin’de El Nusra ve Cihadist örgütlerle kurduğu ilişkiler, oradaki vekalet savaşına işaret ediyor. AKP ve Erdoğan Suriye’de bir maceraya atıldı hepsinde iflas etti şimdi döndü dolaştı yeni bir maceraya giriyor. Bu savaşa, Türkiye halklarının çocukları sürülecektir. Halklar arasındaki duygu kopuşunu yaratacak bir işgal girişimidir. Suriye’deki kanlı iç savaş girişimden halklar için demokratik adil bir yeni yaşam inşa edilmiştir. Rojava halkı oluşturduğu meclislerle dünyaya örnek olacak bir örnek temsil edilmiştir.

‘Rojava ve Efrin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz’

Erdoğan rejimi halkların ufkunu karartmaya çalışıyor. Servis araçlarıyla ÖSO adıyla El Nusra unsurlarını bu topraklardan geçirilmesi tarihte işlenen bir savaş suçu olarak yerini alacaktır. ÖSO’yu oluşturan sevk ve eden Türkiye bu savaş suçuna zemin hazırlamaktadır. Buradan bütün demokrasi güçlerine ve uluslararası kamuoyuna seslenmek istiyoruz. Efrin’de Kürt halkı yaşıyor. Rojava’da halklar bir arada yeni bir yaşam inşa ediyor. Rojava Halkı çaba harcıyor. Bunun için demokratik süreçler inşa ediyor müzakerelere katılıyor. Uluslararası kamuoyunu Rojava ve Efrin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

‘Bu suça hiç kimse ortak olmamalıdır’

Türkiye İşçi sınıfını demokrasi güçlerini, kadınlarını sendikaları bu işgalin karşısında olmaya ve bu işgale karşı demokratik tepkilerin göstermeye davet ediyoruz. Demokratik bir cumhuriyeti için atacağımız adımlar açısından Efrin savaşına karşı nasıl bir tutum aldığımız önemlidir. Bu işgal girişiminin karşısında olmazsa Türkiye halklarının en önemli dinamiklerinden olan Kürt halkına görevimizi yerine getirmemiş oluruz.

Bu suça hiç kimse ortak olmamalıdır.

Demokratik kamuoyu olarak bu işgal girişiminin önünde durmalıyız. Halkların barışı için birlikte omuz omuza mücadele etmeliyiz. Erdoğan AKP rejimi kendi iktidarı için başlattığı bu iktidar girişimine karşı halklar itiraz etmelidir. Bu rejimin bu adımını hep beraber durdurmalıyız.”

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar