AÇLIK SINIRINDA ASGARİ ÜCRETE DEVAM!

2020 liralık ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLMADI 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2 bin 20 TL olarak belirlendi. TÜİK önerisi ve özellikle DİSK’in 2019 yılı için ileri sürdüğü 2800 liralık talebin çok altında asgari ücret ilan edildi. İşverenler geçen yıl patronlara verilen asgari ücret desteğinin artırılmasını […]

2020 liralık ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLMADI

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2 bin 20 TL olarak belirlendi.

TÜİK önerisi ve özellikle DİSK’in 2019 yılı için ileri sürdüğü 2800 liralık talebin çok altında asgari ücret ilan edildi. İşverenler geçen yıl patronlara verilen asgari ücret desteğinin artırılmasını istemişti. İşverenlere devlet desteğinin süreceği belirtildi

AGİ hariç işverenin ödediği asgari ücret 1829 TL’dir. Bilindiği gibi AGİ, devlet tarafından sağlanan bir destektir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda oy birliğiyle belirlenen bu rakam bir kez daha TÜİK’in belirlediği 2213 TL rakamının altında kalınmış ve bir kez daha milyonlarca işçi, büyümeden pay alamamış ve asgari ücret açlık sınırlarında tutuldu.

Uluslararası normlara göre işçinin sadece kendisinin değil ailesinin de (hane halkının) asgari ücret tespitinde hesaba katılması gerekirken, belirlenen asgari ücret ile tek kişinin bile geçimini sağlaması mümkün değildir. 2020 TL’nin ilgili yasada tarif edilen “İşçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olmadığı ortadadır.

Asgari ücretli bir kez daha ekonomik büyümeden pay alamamıştır. Son 20 yılda reel asgari ücret, kişi başına reel milli gelire göre yüzde 20 oranında gerilerken, işçiler aleyhine eşitsizlik büyümüştür. Bir kez daha büyümeden işçilere pay vermeyen 2019 asgari ücreti ile eşitsizlikler daha da büyüyecektir.

İnsanca bir yaşam için, yaşanabilir bir geçim için daha yüksek ücret olmalıdır. İlan edilen asgari ücret ise mevcut ülke koşullarında insanca yaşama olanağı vermemektedir. Böylelikle işçilere yoksulluk ve yokluklar içinde geçinme layık görülmüştür.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar