Belediyenin İZBAN’daki grev kırıcı ek seferleri durduruldu

Greve rağmen İzmir Banliyö Taşımacılığı AŞ’de (İZBAN) sürdürülen yolcu taşımacılığı, mahkeme kararıyla dün durduruldu. Belediyeden yapılan açıklamada, 24 dakikada bir sürdürülen İZBAN seferleri, sendikanın talebi üzerine mahkeme kararıyla tamamen durdurulduğu belirtildi. İZBAN, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortaklığı ile işletiliyor. Belediye tarafından yapılan açıklamada “Belediyenin tüm ulaşım birimleri, imkanlarıyla gerekli önlemleri […]

Greve rağmen İzmir Banliyö Taşımacılığı AŞ’de (İZBAN) sürdürülen yolcu taşımacılığı, mahkeme kararıyla dün durduruldu.

Belediyeden yapılan açıklamada, 24 dakikada bir sürdürülen İZBAN seferleri, sendikanın talebi üzerine mahkeme kararıyla tamamen durdurulduğu belirtildi.

İZBAN, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortaklığı ile işletiliyor.

Belediye tarafından yapılan açıklamada “Belediyenin tüm ulaşım birimleri, imkanlarıyla gerekli önlemleri alarak olası mağduriyetleri en aza indirmek için çalışmaktadır.” Denilerek belediye işçi taleplerini kabul etmek yerine grev kırıcılığını tercih ettiğini pişkinlikle itiraf ediyordu.

10 Aralık günü yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamayınca İZBAN AŞ de grev başlamıştı. Belediye halkın mağdur olmasın mantığıyla sınırlı da olsa başka birimlerde çalışan ve uzman olmayan kişileri çalıştırarak yolcu taşımaktaydı.

Demiryol-iş sendikasının  başvurusu sonucu, grev kırıcılığı yapan belediyenin bu tutumu dün iş mahkemesi kararıyla sona erdirildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler