10 Ekim Ankara katliamı davası devam ediyor

10 Ekim Ankara katliamı davasının 3. Duruşması başladı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilecek Emek Barış Demokrasi Mitingi’nin toplanma noktası olan tren garı önünde IŞİD’li iki canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırıda 101 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

O günden beri sürdürülen yargı işlemleri 2 Mayıs 2017 günü 3.duruşma sürecini getirdi. 3.duruşmaya aileler, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de katıldı. Aileler ve izleyiciler, adliye önünde yapılan basın açıklamasında bulundu. Açılamada kamu görevlilerinin sorumluluğuna dikkat çekildi. Aileler katliamda hayatını kaybedenler için “10 Ekim’i unutma unutturma” slogan attı.

10 Ekim aileleri avukatlarından Tugay Bek’de , 10 Ekim davasının Hrant Dink davası gibi siyasi bir dava olduğunu, bu davada kamu görevlilerinin ve siyasi sorumların ortaya çıkarılması için çabalayacaklarını belirtti. Bek, “Bir grup katil önümüze konuldu ancak bununla yetinmeyeceğiz. Bu cinayetler siyasi, IŞİD ve AKP arasındaki ilişkileri ortaya koyuyor. Sadece geçen celseden bu yana ortaya konulan haberler bile bunu ortaya koyuyor” diye konuşarak davanın önemli bir içeriğine dikkat çekti.

Duruşmada müdahiller, sanıklar ve avukatlar konuştu. Duruşmanın dikkat çeken bir gelişmesi sanıklardan Metin Akaltın’ın eşinin ifade vermesine engel olmak istemesiydi. Eşi Hatice Akaltın’a ‘cevap vermek zorunda değilsin’ diyerek müdahale etti. Sanıklar dışarı çıkarıldıktan sonra sorgu devam ettirildi.

Davada sanıkların 18’i tutuklu, 17’si firari durumdadır.

Tutuklu sanıkların isimleri şöyle: “İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Mehmedin Baraç, Nihat Ürkmez, Hakan Şahin, Yakup Şahin, Yakup Karaoğlu, Metin Akaltın, Erman Ekici, Burak Ormanoğlu, Hacı Ali Durmaz, Abdülmüttalip Demir, Talha Güneş ve Abdulhamid Boz, Suphi Alpfidan, Hatice Akaltın, Esin Durgun.”

Davada firari sanıklar ise: Ahmet Güneş, Bayram Yıldız, Deniz Büyükçelebi, Edremit Türe, Hasan Hüseyin Uğur, İlhami Balı, Kasım Dere, Muhammet Zana Alkan, Mustafa Delibaşlar, Nusret Yılmaz, Ömer Deniz Dündar, Savaş Yıldız, Yakup Selağzı, Kenan Kutval, Walentina Slobodjanjuk ve Cebrail Kaya.

3. Duruşmanın ilk günü sona erdi. İkinci günü 03.05.2017 tarihinde devam edecektir.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar

Yazar