Akademisyenler 1 Mayıs`ta “dayanışma ve mücadeleye devam” dedi

İhraç edilen akademisyenler “dayanışma ve mücadeleye devam” dedi

AKP hükümetinin OHAL dönemi KHK uygulamasıyla Ankara üniversitesinde 120 akademisyen ihraç edilmişti.

Akademisyenler dayanışma ve mücadeleye devam ettiklerini, 1 Mayıs günü öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdikleri eylemle sergiledi. Akademisyenler ve öğrenciler, birlikte yürüyerek omuz omuza olduklarını bir kez daha gösterdi.

İş bulma ve yurt dışına çıkışlarında önemli sorunlar yaşayan akademisyenler, ekonomik ve siyasi baskıların yanı sıra 1 Mayıs’ta ilginç bir yasakla da karşılaştılar. 1 Mayıs alanına giren akademisyenlerin getirdiği pankart polis engeline takıldı. ‘Eğitim-Sen Ankara Üniversiteler Şubesi’ imzasıyla taşıdıkları pankartta “OHAL`e ve KHK`lara, ihraçlara teslim olmadık! Hayır gitmiyoruz. Akademi Meydanlarda” yazılıydı. “OHAL” ve “KHK” kelimelerinin kullanılmasına izin vermeyen polis, pankartın alana girişini engelledi. Akademisyenler ise polis sansürü karşısında pankarttaki bu kelimeleri keserek yürüyüş alanına girdi.

Kafalarını da bu boşluklardan çıkararak poz veren akademisyenler baskı ve yasaklar karşısında yılmadıklarının ilginç ve güzel bir örneğini, 1 Mayıs’ta göstermiş oldu.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar

Yazar