Hong Kong gösterileri kararlı biçimde ediyor

Nisan ayından bu yana hafta sonları kitle katılımı artarak sürdürülen protesto eylemleri ve gösterileri bu hafta da gerçekleşti. Eylemlere değişik halk kesimleri destek veriyor. Yasa tasarısının geri çekilmesi ve gösterilerin son bulması yönünde Henüz bir çözüm bulunamadı. Hong Kong yerel meclisinde görüşülen ve suçluların Çin’e, Makao Özel İdari Bölgesi’ne ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran tasarı bölgede […]

Nisan ayından bu yana hafta sonları kitle katılımı artarak sürdürülen protesto eylemleri ve gösterileri bu hafta da gerçekleşti. Eylemlere değişik halk kesimleri destek veriyor. Yasa tasarısının geri çekilmesi ve gösterilerin son bulması yönünde Henüz bir çözüm bulunamadı.

Hong Kong yerel meclisinde görüşülen ve suçluların Çin’e, Makao Özel İdari Bölgesi’ne ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran tasarı bölgede büyük tepkilere yol açtı. Tasarı sıradan bir adli işlem yapılmasının ötesinde, Çin’in bölgede hakimiyetini başka alanlara da yaymayı ve buna hukuki zemin hazırlamayı amaçlıyor.

Tasarıya karşı bölgenin belli cadde ve yollarında başlayan gösteriler, geçen haftalardan bu yana Hong Kong Uluslararası Havalimanı’na da sıçradı.

Protestocular, tasarının tamamen iptalini sağlayarak Hong Kong’daki siyasi muhaliflerin Çin’e iadesinin önünü kesmeye çalışıyor.Polisin saldırılarında yaralananlar ve çok sayıda gözaltı olduğu bildiriliyor

Tasarının geri çekilmesi, yerel yöneticilerin istifası ve polis hakkında soruşturma başlatılması, gözaltına alınanların serbest bırakılması talepleriyle eylem ve gösteriler devam ediyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar