KESK yarın iş bırakma eylemi yapıyor

KESK, AKP hükümeti ve kamu sendikaları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin Hakem Heyeti Kuruluna bırakılmasına karşı 27 Ağustos’ta iş bırakacak. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, geçtiğimiz Cuma günü yaptıkları basın toplantısında, toplu sözleşme görüşmelerindeki olumsuzluklara değinerek, 20 gün boyunca emekçilerin gerçek sorunlarının tartışılmadığı ve danışıklı dövüşle topun hakem kuruluna atıldığını belirtmiş ve “27 Ağustos Salı […]

KESK, AKP hükümeti ve kamu sendikaları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin Hakem Heyeti Kuruluna bırakılmasına karşı 27 Ağustos’ta iş bırakacak.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, geçtiğimiz Cuma günü yaptıkları basın toplantısında, toplu sözleşme görüşmelerindeki olumsuzluklara değinerek, 20 gün boyunca emekçilerin gerçek sorunlarının tartışılmadığı ve danışıklı dövüşle topun hakem kuruluna atıldığını belirtmiş ve “27 Ağustos Salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak tüm yurtta bir gün iş bırakacağız. Tüm konfederasyonları ve sendikaları 27 Ağustos’ta omuz omuza vermeye, göreve çağırıyoruz” demişti.

KESK Yürütme Kurulu adına konuşan KESK EŞ Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, hükümetin 20 günlük süreçte kamu emekçilerinin ve emeklilerinin taleplerine kulak tıkadığını belirterek, “TİS sitemine bile aykırı olarak diğer konfederasyonlardan habersiz Çalışma Bakanı ile yandaş konfederasyon başkanı bir görüşme gerçekleştirdi ve 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 olarak revize edildi. Bir avuç mutlu azınlığa hazinenin kefen parası olarak tabir edilen İhtiyaç akçesine kadar yağmur olup akanlar bize damlayı çok gördüler” açıklamasını yapmıştı.

“KAMU EMEKÇİSİNİN SORUNLARI ÜCRETTEN İBARET DEĞİL”

Geçtiğimiz gün yapılan basın toplantısında, yaşadıkları sorunların sadece insanca yaşayacak bir ücretten ibaret olmadığını vurgulayan Bozgeyik, “Reform ve dönüşüm düzenlemeleri ile eşit, tarafsız, parasız bir kamu hizmeti alma hakkı ortadan kaldırıldı. Türkiye 38 OECD ülkesi içinde sondan beşinci sırada ve rekor kıran işsizliğin azalması, kamuda istihdamın yaratılması ile uzun çalışma saatlerinin düşürülmesi elzemdir. ’17 yıldır işçiyi, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik’ söylemlerinin karşılığı yok” dedi.

Taleplerinin kamu işvereni tarafından anlamazdan ve duymazdan gelindiğini ifade eden Bozgeyik, Memur-Sen’i işaret ederek, “Bugüne kadar TİS sürecinde danışıklı oyunlar oynayanlar çıraklıktan ustalığa terfi ederek yeni bir taktiğe başvurarak maaş zammı tekliflerini revize etmişler ve maaş artışı tekliflerini ise neredeyse yarı yarıya düşürerek iki yıl için toplamda 20 puan talep etmişlerdir. Diğer sendikaların üyelerinden dayanışma aidatı istemeye TİS ikramiyesinin sadece kendi üyeleri için iki kat olarak ödenmesini talep etmeye devam etmiştir. Son olarak sadece Ankara ile sınırlı dostlar alışverişte görsün misali iki saat iş bırakma eylemi yaparak boş cüzdan bırakma eylemi gerçekleştirerek topu Hakem Kurulu’na atmıştır” diye konuştu.

ÜYELERİNİN ÇOĞUNU CUMHURBAŞKANI BELİRLİYOR

11 üyesi ve çoğunluğu cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen ve 28 Ağustos’a kadar karar vermesi beklenen hakem heyeti tarafların tekliflerini ele alacak.

Hakem Kurulu’nun 11 üyesinde 7’sinin doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atandığını ve konfederasyonların önerdiği 3 akademisyenden 1’inin de yine Cumhurbaşkanınca belirlendiğini açıklayan Bozgeyik, “Belirlenen söz konusu kuruldan adil kararlar almasını beklemek neredeyse imkansız. Böyle bir Hakem Kurulu’ndan kamu emekçilerinin lehine bir karar çıkmasını beklemek çok zordur. Evrensel gerçek toplu pazarlık sistemi ile hiçbir ilgisi olmayan mevcut antidemokratik toplu sözleşme sistemi sürdükçe kamu emekçileri ve emeklileri kaybetmeye devam edecektir” dedi.

KESK açıklamasından bazı bölümler şöyle:

“Görüşmelerde zaman zaman sanki 17 yıl önce taş devrinde yaşıyormuşuz ya da göçebe bir toplummuşuz da bizim haberimiz yokmuş gibi takınılan nobran tavra, abartılı rakamlara itiraz etmek zorunda kaldık.”

“Ödediğimiz vergilerle patronlara, yandaş müteahhitlere, bir avuç mutlu azınlığa ‘kıyak’ üstüne ‘kıyak’ yapmakta sınır tanımayanlar bize gelince yine ‘kaynak yok, bütçe imkanlarımız kısıtlı’ demiştir.”

“Hükümet yetkilileri tarafından sık sık dile getirilen ’17 yıldır işçiyi, memuru emekliyi enflasyona ezdirmedik’  söylemlerinin karşılığının olmadığını da anlatmaya çalıştık.”

“Hükümet kanadı tarafından sunulan neredeyse tüm rakamların abartılı olduğunu, örneğin en düşük kamu emekçisi maaşının hali hazırda 3.700 lira değil, 3.055 lira olduğunu ifade ettik.”

“Sözlerimizi tamamlarken tüm konfederasyonları, sendikaları,  hangi sendikanın üyesi olursa olsun ya da herhangi bir sendikanın üyesi olmasın tüm kamu emekçilerini bizi yok sayan, alay eden teklifler sunanlara karşı haklarımızı korumak için 27 Ağustos’ta omuz omuza vermeye, g(ö)reve çağırıyoruz.”

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar