Sendikalar şeker fabrikaları İçin Ankara’da eylem yaptı

Emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, AKP iktidarının şeker fabrikalarının özeleştirilmesi kararı ve uygulamasına karşı tepkilerini eylemlerle göstermeye devam ediyor. AKP ve bu işten karlı çıkan özel sektör firmaları ve Nişasta bazlı şeker ticaretini yapan tekeller bu özelleştirmeye destek veriyor. AKP hükümeti ortaya konulan ekonomik açıdan ve halk sağlığı açılarından özelleştirmenin […]

Emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, AKP iktidarının şeker fabrikalarının özeleştirilmesi kararı ve uygulamasına karşı tepkilerini eylemlerle göstermeye devam ediyor.

AKP ve bu işten karlı çıkan özel sektör firmaları ve Nişasta bazlı şeker ticaretini yapan tekeller bu özelleştirmeye destek veriyor. AKP hükümeti ortaya konulan ekonomik açıdan ve halk sağlığı açılarından özelleştirmenin sorunlu olması gerçeğine ve tepkilerine karşı duyarsız kalarak bildiğini okuyor. AKP tepkileri ve yol açtığı zararları umursamadan kararını uyguluyor.

Sendikalar ve başka birçok kurum tepkilerini ortaya koymaya ve özelleştirmenin geri alınmasına yönelik taleplerini dile getirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü de Türk-İş’e bağlı sendikalar ve üye işçiler, Ankara’da şeker fabrikalarının satışının iptali için Ankara Etimesgut Şeker fabrikası önünde eylem yapıldı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Bu mesele Türkiye’yi ilgilendiriyor. Sıradan bir iş yerinde özelleştirme diye bakamazsınız. Çünkü, bir slogan var Türkiye’de; ‘şeker vatandır, vatan satılmaz’. Vatan satıldıktan sonra herkes toprağın altına girsin, bir kıymeti yok ki. Onun için bu kurum bizim için önemli. Herkes aklını başına alsın. Bu fabrikalar özelleşirse, kapanırsa nişasta bazlı şeker lobisine prim vermiş olursunuz. Meydanı onlara bırakmış olursunuz” dedi.

Atalay, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için topladıkları milyonlarca imzayı Başbakana teslim ettiklerini hatırlatarak, bu karardan geri dönülmesini istedi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar