Liseliler cinsel istismara boykot eylemiyle tepki gösterdi

İstanbul Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, geçtiğimiz Cuma günü okuldaki temizlik görevlisinin cinsel tacizine ve okul müdürünün istismarın üzerini örtmek istemesine karşı ders boykotu yapmıştı. Öğrencilerin ve velilerin tepkisi sonucu istismarla suçlanan temizlik görevlisi ve “siz de kısa pantolon giymeyin” diyen müdür hakkında soruşturma açıldı. Cinsel suistimal olayı karşısında sessiz kalmayıp tepkilerini ortaya koyan liselilerin […]

İstanbul Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, geçtiğimiz Cuma günü okuldaki temizlik görevlisinin cinsel tacizine ve okul müdürünün istismarın üzerini örtmek istemesine karşı ders boykotu yapmıştı. Öğrencilerin ve velilerin tepkisi sonucu istismarla suçlanan temizlik görevlisi ve “siz de kısa pantolon giymeyin” diyen müdür hakkında soruşturma açıldı.

Cinsel suistimal olayı karşısında sessiz kalmayıp tepkilerini ortaya koyan liselilerin eylem ve talepleri, veliler ve semt derneği tarafından desteklendi.

liseliler cinsel istismara ve okul idaresinin sessizliğine karşı boykot eylemi yaptı

 İLK İKİ DERSE GİRMEYİP BOYKOT EYLEMİ YAPTILAR

Okulda yaşanan istismar olayı ve liselilerin tepkileri devam ediyor. Cumhuriyet gazetesi haberine göre okul müdürü ve temizlik görevlisinin görevden alınmasını istediler.

Öğrenciler, “Üstünü örtme yargıla hesap sor”, “Ay sonuna kadar değil gün sonuna kadar bile kalamaz” yazılı dövizler taşıyarak sık sık “Okulda sokakta istismara hayır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, idare etmiyoruz” sloganları attılar. Bazı veliler de okula gelerek öğrencilerin eylemine destek verdiler.

İlk iki derse girmeyen öğrencilerin yanına gelen okul öğretmenlerinden biri “Amacınız hasıl oldu. Zaten size açıklama yapacağız. Lütfen sınıflarımıza geçelim. Bu olayı detaylı içeride konuşalım. Hocanıza güveniyorsanız beni dinleyin. Çocuklar, sınıflarınıza geçin biz sizi çağıracağız. Slogan atmıyorsunuz. Kendi aranızda konuşun. Hava soğuk içeri geçin, biz size gerekli olan her türlü detayı vereceğiz. Sanal ortamda gözüktüğü gibi değil bu olay” diye öğrencileri yatıştırmaya ve eylemi engellemeye çalıştı.

Öğrenciler ise bahçede bir süre slogan attıktan sonra sınıflarına girdiler. Çok sayıda polis ekibinin önlem aldığı okul bahçesinde öğrenciler ve bazı veliler basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

ÖĞRENCİLER: “BİZ HUKUKİ OLARAK CEZA İSTİYORUZ”

Öğrenciler ve veliler şu açıklamalarıyla olayın gelişimini ve taleplerini ifade ediyorlar.

Bir başka öğrenci ise, “Bir gün soyunma odasında kızlar üstlerini değiştiriyorlar. Kapıda erkekler bekliyor. Ondan sonra adam geliyor. ‘İçeri gireceğim’ diyor. Çocuklar diyor ki ‘Hayır içeride kızlar soyunuyor’ diyor. Zorla içeri giriyor. Kızlar soyunurken sonra ‘Yanlışlıkla girdim’ diyor. Bir gün çöpü yerden alırken uyuyan kız öğrencimize arkadan tacizde bulunuyor. Daha sonraları bir sürü olaylar yaşanıyor. Spor salonumuzun soyunma odasına sürekli girip çıkıyor. Adam birinci katta görevli ama sürekli spor salonunda voleybol maçında kızları izliyor. Okul müdürünü şikayette bulunduk başta ciddiye alınmadı. İlçe Müdür tarafından okul müdürü görevden alındı. Hademe de şu an da açığa alındı. Biz hukuki olarak ceza istiyoruz” dedi.

BUNUN ÖNLEMİNE ALSINLAR ARTIK YETER!

Öğrenci velilerinden biri “Öğrencilerin, müdüre gidip şikayet ettiğinde ‘canım bu çocuklar da çok dar giyiniyorlar’ demesini kınıyorum” derken, bir diğer veli ise çocuklar tacize uğradığını belirterek, “Sadece burada değil her yerde. Bu okulda değil okullarda, otobüslerde olsun. Bunun bir önlemini alsınlar artık yeter. Biz çocuklarımızı buraya güvenip de gönderiyoruz, eğitim alsın diye gönderiyoruz. Bir çocuk okulda tacize uğruyorsa artık neresi güvenilir” diye konuştu.

BU DEFALARCA OLMUŞ

Dernek başkanı: “Böyle bir okul müdürünün olması bizi ürkütüyor”

Bahçeşehirliler Derneği Başkanı Uğur Barış Karabulut da yaptığı açıklamada, “Genç bir arkadaşımız bu konuda bir mağduriyetini dile getiriyor. Sosyal medyada arkadaşlarımız bu haberi paylaşıyorlar. Olay veliler ve bizlere kadar geliyor. İlçe mille eğitim müdürümüzle burada bir araya geldik. Müdür ve hademenin görevden alınacağını ve haklarında soruşturma açılacağını söyledi. Burada en acısı ilgili müdürün burada daha öncesinde öğrencilere yönelik konuşmalarında kılık kıyafetlerini ‘şöyle giyinin, böyle giyinin, okul müsamerelerine katılımda bu şekilde katılın’ diye uyarıları olmuş. Bu defalarca olmuş. Böyle bir okul müdürünün, bu zihniyetteki okul müdürünün, milli eğitimimizin bu seviyede olması bizi ürkütüyor” dedi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar