28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü İlan Edilsin!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ, 28 Nisan gününün iş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenleri anma ve yas günü kabul edilmesi için etkinlikler gerçekleştiriyor.  İmza kampanyası da güncellenerek imzaya açıldı. Emek.org.tr olarak bu kampanyayı destekliyoruz. İzleyicilerimizin de bu haklı mücadeleye desteklerini bekliyoruz. 28 Nisan 2018 Cumartesi günü, Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde 14.00 de salon toplantısı […]

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ, 28 Nisan gününün iş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenleri anma ve yas günü kabul edilmesi için etkinlikler gerçekleştiriyor.  İmza kampanyası da güncellenerek imzaya açıldı.

Emek.org.tr olarak bu kampanyayı destekliyoruz. İzleyicilerimizin de bu haklı mücadeleye desteklerini bekliyoruz.

28 Nisan 2018 Cumartesi günü, Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde 14.00 de salon toplantısı ve ardından da akşam saat 19:00’da Taksim de bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde buluşarak geleneksel yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz.

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ, 1 Mayısı sahiplenen tüm emek güçlerinden, iş cinayetleriyle ihlal edilen yaşam hakkını ve adalet arayışı mücadelesinin de sahiplenilmesini istiyor.

Kampanya metni şöyledir:

28 Nisan 1914’te ilk defa “iş kazaları”ndaki işveren sorumluluğu
hukuken Kanada’da tescil edildi.

1984’te Kanada Kamu Çalışanları Sendikası inisiyatifiyle 28 Nisan, önce sendika bazında yas günü olarak hayata geçirildi.

1985’te Kanada Sendikalar Konfederasyonu 28 Nisan’ı tek taraflı olarak “Ulusal Yas Günü” ilan etti. 1985-91 yılları arasında anma ve yas günü etkinlikleri düzenledi.

1991’de Kanada devleti 28 Nisan’ı resmi yas günü ilan etti.

2001’de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 28 Nisan’ı “Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü” ilan etti.

2001’den beri pek çok ülkede 28 Nisan resmi anma ve yas günü oldu.

2012’den beri Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak bizler de 28 Nisan’ın Anma ve Yas Günü ilan edilmesini talep ediyoruz.

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre her yıl milyonlarca kadın ve erkek çalışırken hayatını kaybediyor. Ülkemizde her gün onlarca işçi hayatını kaybediyor, gerekli önlemler alınmadığı için sakatlanıyor, meslek hastalığına maruz kalıyor.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye,

28 Nisan 2018 Cumartesi günü
14:00-18:00 saatleri arasında Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde salon toplantısı yapacağız.
19:00’da Fransız Kültür Merkezi önünde buluşarak geleneksel yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz.

1 Mayıs’ı emekçinin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak sahiplenenlerin, iş cinayetleriyle ihlal edilen yaşam hakkını ve adalet arayışımızı da layığıyla sahiplenmesini istiyoruz.

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de 28 Nisan’ın ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamız (www.iscinayetleriniunutma.org) devam ediyor.

ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET!
İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..
ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ
www.iscinayetleriniunutma.org

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar