Hak Hukuk Adalet, direnerek gelecek!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) sendikaları yürütme kurulları, ‘Çalışma Hakkımı, İşimi İstiyorum’ temasıyla Ankara’ya yürüyüş başlattı. KESK sendikaları yürütme kurulları üyelerinin Ankara yürüyüşü, bugün öğleden önce Cevahir AVM önünde yapılan basın açıklaması ve Mecidiyeköy Eğitim-Sen şubesi önünden verilen startla başladı. KESK üyeleri “İşimi, emeğimi geri istiyorum. İhraçlara, açığa almalara baskılara teslim olmayacağız. KHK’lar gidecek biz […]

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) sendikaları yürütme kurulları, ‘Çalışma Hakkımı, İşimi İstiyorum’ temasıyla Ankara’ya yürüyüş başlattı.

KESK sendikaları yürütme kurulları üyelerinin Ankara yürüyüşü, bugün öğleden önce Cevahir AVM önünde yapılan basın açıklaması ve Mecidiyeköy Eğitim-Sen şubesi önünden verilen startla başladı. KESK üyeleri “İşimi, emeğimi geri istiyorum. İhraçlara, açığa almalara baskılara teslim olmayacağız. KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açtı.

Yapılan açıklamada KESK’in Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, yürüyüşlerinin “Artık yeter!” haykırışı olduğunu vurguladı. Başlattıkları yürüyüşün “Artık yeter” haykırışı olduğunu vurgulayan Bozgeyik, “Bağlı tüm sendikalarımızın yürütme kurulu üyeleri ile birlikte KESK olarak tüm üyelerimiz, haksızlığa uğrayan, hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız, yokluğa, sefalete mahkum edilen tüm kamu emekçileri için yürüyoruz. Çocuklarına bir ekmek götürmek için inşaatlarda, tehlikeli işlerde çalışırken işçi cinayetine kurban verdiğimiz ihraç arkadaşlarımızı hatırlatmak için yürüyoruz” dedi.

8 bine yakın KESK üyesinin KHK larla hukuksuz biçimde işten atıldığı ve çok az kısmının işlerine geri döndüğü biliniyor. İşlerinden atılan KHK lı üyelerin işlerine geri dönmesi, İstanbul sözleşmesinin feshinden geri dönülmesi, demokratik baskıların artmasının protesto edilmesi gibi konulara değinilen açıklama sık sık sloganlarla kesilerek devam etti. Bugün öğle Kadıköy de devam edecek basın açıklamasıyla belirlenen güzergahta yürüyüş eylemi devam ettirilerek Ankara’ya ulaşılacak. Ankara’da da hazırlanan talepler ve görüşler dosyaları kamuoyu ile paylaşılacak.

HDP milletvekillerinin destek verdiği yürüyüş basın açıklamasında Milletvekili Züleyha Gülüm d konuşma yaptı. Sendika üyeleri ve Emekliler Dayanışma Sendikası Şişli temsilciliğinin de katıldığı yürüyüş grubu Kadıköy’e uğurlandı.

Yürüyüş öncesinde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Ülkenin ve emekçilerin başına çöreklenen örgütlü kötülük, görülmemiş ve zıvanadan çıkmış bir şekilde her gün yeni bir saldırı dalgası başlatıyor” dedi.

Buna rağmen sendika binasına kadar yürüyen KESK üyeleri, burada yaptıkları açıklama sonrasında yürüyüşlerinin bir diğer durağı olacak Kadıköy’deki İskele Meydanı’na geçti.

KESK üyeleri, sırasıyla Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’e, oradan da Ankara’ya ulaşacak.

KESK’in Ankara Yürüyüşü programı ise şöyle:

KESK, üyelerine yönelik anti-demokratik uygulamalara karşı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş kararı aldı. 24 Mart’ta İstanbul’dan yola çıkacak olan KESK’liler, Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’in ardından Ankara’ya yürüyecek.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünlere karşı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş kararı aldı. KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile bağlı iş kollarındaki MYK üyelerinin katılacağı yürüyüş, 24 Mart 10.00’da İstanbul Cevahir İş Merkezi önünde kitlesel basın açıklaması yapılarak başlatılacak.

KESK’in 24-26 Mart 2021 “Çalışma Hakkımı/İşimi İstiyorum” Yürüyüş Programı şöyle:

24 Mart 2021 ÇARŞAMBA

10.00’da Cevahir İş Merkezi önünde (Mecidiyeköy) kitlesel basın açıklaması

12.30’da Kadıköy İskelede kitlesel basın açıklaması

15.30’da Gebze Kent Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması

17.30’da Kocaeli İnsan Hakları Parkı’nda kitlesel basın açıklaması

25 Mart 2021 PERŞEMBE

10.00’da Yalova Cevdet Aydın Parkı’nda kitlesel basın açıklaması

12.30’da Bursa Kent Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması

17.30’da Eskişehir Migros Adalar önünde kitlesel basın açıklaması

26 Mart 2021 CUMA

Saat 12.30’da Çalışma Bakanlığı önünde kitlesel basın açıklaması yapılarak yürüyüş sonlandırılacak.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar