NEWROZ

Newroz (Yeni Gün)… Ortadoğu başta olmak üzere birçok coğrafyada; baharın müjdecisi ve zulmün yenildiği gün olarak kabul edilen ve kutsanan bugün, bütün halklara kutlu olsun. Kürt mitolojisine göre; demirci Kawa’nın, zalim Dehak’ı yendiği günün adıdır 21 Mart. Newroz, Nevruz, Noyruz; hangi ad altında kabul edilmiş ise edilsin, zorlu doğal şartların sona erdiği, zulmün yenilip özgürleşmenin […]

Newroz (Yeni Gün)…

Ortadoğu başta olmak üzere birçok coğrafyada; baharın müjdecisi ve zulmün yenildiği gün olarak kabul edilen ve kutsanan bugün, bütün halklara kutlu olsun.

Kürt mitolojisine göre; demirci Kawa’nın, zalim Dehak’ı yendiği günün adıdır 21 Mart.

Newroz, Nevruz, Noyruz; hangi ad altında kabul edilmiş ise edilsin, zorlu doğal şartların sona erdiği, zulmün yenilip özgürleşmenin önünün açıldığı bugün dolayısıyla sevinci ve direnci tazelemek gerekiyor.

İnsan beyni yiyerek ayakta kalan o zamanın zalimi, hükümranı Dehak ile, bütün beyinleri iğdiş edip, zulme karşı çıkanları yok eden şimdiki Dehak’ların “tarihi misyonları” öz itibariyle aynıdır.

Kayıt altına alınan tarihin ve efsanelerin belirttiği üzere, uzun kış şartlarının sona erip baharın müjdelendiği bir evre, maalesef şimdilerde artık böyle cereyan etmiyor. Küresel iklim değişikliğinden dolayı, ilkbahar ve sonbaharlar kayboldu gibiler. Uzun bir kış ve uzun bir yaz, yada yaz ortasında soğuk veya kış ortasında yağmur…

Dehak’ın zulüm düzenini sona erdiren Kawa’nın korkusuzluğu, son yüzyıllar da dünyanın bir çok yerinde ayağa kalkan halkların bayrağı olmuştur ve olmaya da devam ediyor kuşkusuz !..

Yerkürenin birçok yerine hakim olan “sınırları olmayan imparatorluk” gerçekliğine karşı çıkmak demek, doğayı ve insanı özgürleştirmek demektir !..

Gözlerimizin önündeki ve beyinlerimizin içindeki bütün hiyerarşileri “anlamsızlar ve gereksizler evrenine” göndermek üzere …

Şan olsun 21 mart’a, şan olsun Newroz’a !…

(Ç. AŞULA – Facebook sayfasından)

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar