Cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi’nden çıktı

Günün ilk saatlerinde gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Türkiye İstanbul sözleşmesinden çıkılmış oldu.                     Gece yarısı kararı karşısında demokratik çevreler, kadın örgütleri, yazarlar, sanatçılar tepki gösterdi. Kadın örgütleri bugün Kadıköy’de gösteri yapacağı açıklandı. Emek org tr  olarak, açıklanan kararı eleştiriyor, tarihsel bir hata yapıldığına […]

Günün ilk saatlerinde gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Türkiye İstanbul sözleşmesinden çıkılmış oldu.

Gece yarısı kararı…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gece yarısı kararı karşısında demokratik çevreler, kadın örgütleri, yazarlar, sanatçılar tepki gösterdi. Kadın örgütleri bugün Kadıköy’de gösteri yapacağı açıklandı.

Emek org tr  olarak, açıklanan kararı eleştiriyor, tarihsel bir hata yapıldığına inanıyoruz. Siyasi iktidar, bu ideolojik-kültürel tutumuyla kadına ve aile içi şiddet konusunda durduğu yanlış yeri bir kez daha göstermiştir.

Biz evrensel insani değerleri savunarak, toplumsal cinsiyet eşitliğinden yana tutumumuzu devam ettireceğiz. Kadına yönelik ve her türlü cinsiyetçi şiddete karşı çıkacak, bu türden suç işleyenleri de insanlık suçu işlemiş olarak görecek, kınayıp teşhir edeceğiz. Toplumsal kültür ve yaşam değerleri anlamında erkek egemen anlayışlara ve bunu besleyen kapitalist, gerici kültüre ve siyasal anlayışlara karşı olmaya devam edeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi uluslararası hukukta, şiddetin kadın erkek eşitsizliğinin ve kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın bir sonucu olduğunun vurgulandığı ilk sözleşmedir.

‘İstanbul Sözleşmesi’ ismiyle anılan, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacını taşıyan sözleşme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP, CHP, BDP ve MHP’nin oylarıyla ve oybirliği ile kabul edilmişti. Dün gece Cumhurbaşkanı’nın tek başına aldığı kararla Türkiye sözleşmeden çekilmiş oldu.

İstanbul sözleşmesini feshetmek demek, kadınlara karşı şiddete, bu insan hakları ihlaline göz yummak demek ve aynı zamanda 6284 sayılı Kanunu da işlevsiz bırakmak demek. Çünkü Kanunun uygulanmasında ve gereken destek hizmetlerinin sunulmasında İstanbul Sözleşmesine atıf yapılıyordu.

Emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar