MARAŞ KATLİAMI HALEN ADALET BEKLİYOR

Maraş Katliamı… 42.Yılında İnsan hakları savunucuları olarak katliamların bir daha yaşanmaması için barış, demokrasi ve insan hakları fikrinin yerleştirilmesi gerektiğini bilerek ; devleti ve toplumu her biri insanlığa karşı suç olan katliamlarla yüzleşmeye, devleti yönetenleri toplum önünde hesap vermeye, katliamları önlemeye yarar politika ve tedbirler geliştirmeye, cezasızlık zırhı kaldırılarak sorumluların cezalandırılmalarını sağlamaya yarayacak adımlar atmaya […]

Maraş Katliamı… 42.Yılında

İnsan hakları savunucuları olarak katliamların bir daha yaşanmaması için barış, demokrasi ve insan hakları fikrinin yerleştirilmesi gerektiğini bilerek ; devleti ve toplumu her biri insanlığa karşı suç olan katliamlarla yüzleşmeye, devleti yönetenleri toplum önünde hesap vermeye, katliamları önlemeye yarar politika ve tedbirler geliştirmeye, cezasızlık zırhı kaldırılarak sorumluların cezalandırılmalarını sağlamaya yarayacak adımlar atmaya çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi basın açıklaması:

BASINA VE KAMUOYUNA

“Din elden gidiyor- camilere saldırılar oluyor” yönünde asılsız söylentilerle 19 aralık 1978 ‘de Alevilere karşı ateşlenen, 26 Aralık’a kadar devam eden, resmi kayıtlara göre 114 insanın katledildiği, binden fazla insanın yaralandığı, 552 ev ve 289 iş yerinin yakılıp yıkılarak talan edildiği Maraş Katliamının üzerinden 32 yıl geçti. Öncesi Çorum ve Malatya, sonrasında Sivas, Gazi, Ümraniye, Roboski, Suruç, Ankara ile birer insanlık ayıbı ve vahşet olarak hafızalarımızda tazeliğini koruyan katliamların bir daha yaşanmaması için, devletin ve toplumun geçmişle hesaplaşması, devlet yetkililerinin toplum önünde hesap vermesi, tüm sorumluların cezalandırılması zorunluydu ama tüm katliamlar gibi Maraş katliamı da halen adalet bekliyor.

Maraş olayları sonrasında hazırlanan raporlar ve yapılan yargılamalar sırasında ortaya çıkan gerçekler; katliamın planlanmasında ve gerçekleştirilmesinde resmi güçlerin de payı olduğunu, MHP’nin bu katliamın organizasyonunda etkili bir rol üstlendiğini, bu güçlerin öncülüğünde halkın asılsız ve provakatif söylemlerle saldırganlaştırıldığını gösterdi.

Katliam devam ederken önlem almayanlar, 26 Aralık 1978 ‘de yani katliamın sona erdiği gün 13 ilde sıkıyönetim ilan etti. Katliamdan sağ kurtulanlar, tehlike devam ettiği için Maraş’tan göç etmek durumunda kaldı. Yargı, katliamın siyasi sorumlularına, devlet içindeki bağlantılarına dokunmadı.

“Din elden gidiyor” diyerek Alevileri, “vatan bölünüyor” diyerek Kürtleri, barış ve demokrasi savunucularını hedefe koyan katliamlar, bugün farklı cinsel yada etnik kimlikteki kişi ve grupları da hedefine koyan nefret saldırıları ile artarak devam ederken, halen failler cezasızlıkla korunuyorlar.

İnsan hakları savunucuları olarak katliamların bir daha yaşanmaması için barış, demokrasi ve insan hakları fikrinin yerleştirilmesi gerektiğini bilerek; devleti ve toplumu her biri insanlığa karşı suç olan katliamlarla yüzleşmeye, devleti yönetenleri toplum önünde hesap vermeye, katliamları önlemeye yarar politika ve tedbirler geliştirmeye, cezasızlık zırhı kaldırılarak sorumluların cezalandırılmalarını sağlamaya yarayacak adımlar atmaya çağırıyoruz.

Maraş Katliamını unutmadık, unutturmayacağız!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi 2020.12.21

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar