Şişli Etfal Hastanesinde işçi kıyımı

Coronavirüs salgını günlerinde kamu hastanesinde işçi kıyımı, özel hastanelerde de esnek çalışma adı altında işçilerin ücretsiz izine çıkarılması devam ediyor. Dev Sağlık-İş Sendikası, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Hastanesinde 7 taşeron sağlık çalışanının “hasta yok” gerekçesiyle işten çıkarıldığını duyurdu. 40 kadar işçi de ücretsiz izine çıkarıldı. Farklı taşeron şirketler aracılığıyla yıllardır Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve […]

Coronavirüs salgını günlerinde kamu hastanesinde işçi kıyımı, özel hastanelerde de esnek çalışma adı altında işçilerin ücretsiz izine çıkarılması devam ediyor.

Dev Sağlık-İş Sendikası, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Hastanesinde 7 taşeron sağlık çalışanının “hasta yok” gerekçesiyle işten çıkarıldığını duyurdu. 40 kadar işçi de ücretsiz izine çıkarıldı.

Farklı taşeron şirketler aracılığıyla yıllardır Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ultrason, MR, Tomografi gibi görüntüleme birimlerinde çalışan tıbbi sekreterler, hekimler ve görüntüleme teknikerlerinden oluşan sağlık çalışanları, Haziran’da bitmesi gereken sözleşmeleri beklenmeden “Günde birkaç çekim yapıyoruz sadece, işler düştü” denilerek işten çıkarıldı. Hastanenin MR, tomografi birimlerinde çalışan 40’a yakın taşeron işçi ise ücretsiz izne çıkarıldı.

‘İSTİFA YASAK AMA KOVULMAK SERBEST’

Cumhuriyet-Tuğba Özer haberine göre, Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir yaptığı açıklamada işten çıkarılanlar arasında sendika üyelerinin de bulunduğunu belirterek, “Hastanede, aralarında üyelerimizin de bulunduğu 3 hekim ve 4 teknikerin işine ‘hasta yok’ gerekçesiyle son verildi. Ultrason gibi randevuların temmuz ayına kadar iptal edilmesini gerekçe göstererek ‘hasta yok, size de para ödemeyeceğiz’ denmiş. Taşeron firma aracılığıyla çalışan arkadaşlarımızın bugün itibariyle çıkışları verildi. Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile istifaları yasaklamıştı. Yani istifa etmek yasak ama bakanlığın hastanesinden kovulmak serbest ” diye konuştu.

Demir, sendika ile hastane yönetiminin gerçekleştirdiği görüşmede, sağlık çalışanlarının kornavirüsle mücadele servislerine kaydırılmak istediklerini yönetime bildirdiklerini ancak taleplerinin kabul edilmediğini de aktardı.

’50 BİNE YAKIN TAŞERON SAĞLIK ÇALIŞANI VAR’

“Tam bir ticarethane kafası ile çalışılıyor” diyen Demir, Kamu hastanelerindeki görüntüleme merkezlerinin tamamına yakınında taşeron işçiler çalıştırılıyor. Doktorlar da dahil olmak üzere kamu hastanelerinde 50 bine yakın sağlık çalışanı var” dedi. Bakanlık bir yandan sağlıkta taşeronu bitirdik derken gerçekte durum ne yazık ki böyle” dedi.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar