ABD – İSRAİL KATLİAMI: Onlarca Filistinli yaşamını yitirdi, yüzlerce yaralı var

ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto eden Filistin halkı İsrail’in katliamına uğradı. Yapılan gösterilere yönelik gerçekleşen İsrail askerlerinin saldırılarında, Pazartesi günü akşam saatlerinde İsrail askerinin katlettiği Filistinli sayısı 53’e yükselirken yaralı sayısı da iki bine yaklaştı. Ölenler arasında genç, yaşlı, kadın ve çocuklar bulunuyor. Dünya’da çok tepki almasına rağmen emperyalist ABD’nin savaş kışkırtıcılığı ve Siyonist İsrail’in […]

ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto eden Filistin halkı İsrail’in katliamına uğradı. Yapılan gösterilere yönelik gerçekleşen İsrail askerlerinin saldırılarında, Pazartesi günü akşam saatlerinde İsrail askerinin katlettiği Filistinli sayısı 53’e yükselirken yaralı sayısı da iki bine yaklaştı. Ölenler arasında genç, yaşlı, kadın ve çocuklar bulunuyor.

Dünya’da çok tepki almasına rağmen emperyalist ABD’nin savaş kışkırtıcılığı ve Siyonist İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamı devam ediyor. İsrail ordusu ağır silahlarla Filistinli göstericileri vuruyor.

  

Gazze’nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nakba’nın (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için “milyonluk yürüyüş” adını verdikleri kapsamlı gösteriler düzenliyordu.

Gazze bölgesinde, Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan Filistinlilere, İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği bildiriliyor.

Filistin’de ulusal yas ve genel grev ilan edildi.

Türkiye’de de birçok yerde farklı kesimlerden gruplar İsrail katliamını protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışma için sokaklara çıktı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar