KESK üyesi 502 kişinin yargılandığı dava başladı

Ankara’da 2012 ylında gerçekleşen 4+4+4 Eğitim Yasa Tasarısı eylemlerinde KESK üyesi 502 kişi polis şiddetine maruz kalmış ve çeşitli göstermelik nedenlerle haklarında dava açılmıştı. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesinde 502 kişinin yargılandığı davaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcileri ile uluslararası sendika temsilcileri […]

Ankara’da 2012 ylında gerçekleşen 4+4+4 Eğitim Yasa Tasarısı eylemlerinde KESK üyesi 502 kişi polis şiddetine maruz kalmış ve çeşitli göstermelik nedenlerle haklarında dava açılmıştı.

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesinde 502 kişinin yargılandığı davaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcileri ile uluslararası sendika temsilcileri duruşmaya katıldı.

Duruşmada emek örgütleri adına söz alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, polis şiddetine değinerek, açılan davanın hukuk garabeti olduğunu belirtti. Özgen duruşmada, “Onlarca arkadaşımız polis müdahalesi nedeniyle yaralandı. Birçok polis hakkında suç duyurusunda bulunmamıza rağmen bir tane polis hakkında dahi dava açılmadı. Ama polis fezlekesi ile 502 arkadaşımız hakkında dava açıldı. Açılan bu dava hukuki temele sahip değil. Bizi sindirmeye ve boyun eğdirmeye dönük bir davadır. Biz bu baskılara karşı demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Lami Özgen’in ardından söz alan uluslararası sendika temsilcileri, davanın seyrine dair şok yaşadıklarını ifade etti. 5 gün sürecek olan davanın ilk duruşması bugün sona erdi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler